Oprava kostela sv. Prokopa v Mukově u Bíliny

Kostel sv. Prokopa v Mukově u Bíliny se dočkal, má novou střechu, natřenou kopuli věže, novou fasádu i opravená okna a dveře. V těchto dnech probíhají poslední dokončovací práce. Projekt byl nazván II. etapa záchrany kostela sv. Prokopa v Mukově. Realizovalo jí jako všechny ostatní projekty v Mukově místní občanské sdružení vedené předsedkyní Janou Syslovou. Práce pod dohledem památkářů probíhají už 3. měsíc a občanské sdružení za ně letos zaplatí více jak 1 milion korun.

Kostel, který je dominantou obce a zdejší krajiny Českého středohoří (Mukov leží pod jeho druhou nejvyšší horou - Hradišťany) už nechátrá, ale září již z velké dálky a je dobrou vizitkou všech občanů. Celé dílo mukovští minulý týden již náležitě oslavili, varhanním koncertem, který byl vrcholem 3. ročníku mezinárodního setkání na hrobčicku pořádaného jak jinak než občanským sdružením.

Mezinárodní setkání na hrobčicku

Občanské sdružení Mukov, ve spolupráci s obcí Hrobčice a Spolkem domovského okresu Bilin, uspořádalo ve dnech 22. až 27. září tradiční podzimní setkání. Za účasti rodáků z bílinska, žijících v západní Evropě, se jednalo již o třetí ročník. Celotýdenní program obsahoval mj. přijetí místostarostou Jaroslavem Veithem na Obecním úřadě v Hrobčicích, uctění památky náhle zesnulé starostky Hrobčic Boženy Zemanové k čemuž rodáci pořídili i vzpomínkový krátký film, program 3. podzimního setkání zahrnoval i účast na vinobraní v Třebívlicích, setkání s přáteli a současnými občany bílinska, jakož i turistické tůry na Bořeň a Hradišťany i prohlídku přesunutého kostela a Hradu Hněvína v Mostě a dále také návštěvu dětského nízkoprahového zařízení Oblastní charity Most, kde účastníci děti obdarovali.

Naprostým vrcholem celé akce byl pátek 24. září, kdy byly za přítomnosti biskupa litoměřického Mons. Jana Baxanta a akademického sochaře Dr. Petra Siegla z Akademie výtvarného umění v Praze, odhaleny zrestaurované sochy Nejsvětější trojice a sv. Antonína v Mirošovicích na hrobčicku, po pietním aktu na místě posledního odpočinku paní starostky Boženy Zemanové následoval Česko-německý koncert v kostele sv. Prokopa v Mukově, který navštívilo ke dvěma stům návštěvníků ze širokého okolí, součástí programu varhanního koncertu bylo požehnání (což dle vysvětlení pana biskupa znamená postrčení do života) dvojjazyčné skládačky „Hrobčicko“ – historicky první vydané prezentační tiskoviny o obcích Hrobčicka, jejíž autorkou je předsedkyně občanského sdružení Jana Syslová, doplnění, korektury a překlad pořídila Brigita Janovská.

Duchovní a klasickou hudbu na historické varhany zahrál světoznámý varhaník, rodák z Mariánských Radčic na mostecku Dr. Walter Gleissner z Bavorska a pěveckým uměním doplnil sbor Harmonie z Loun pod vedením Jiřího Kurky. Nádherná atmosféra, umocněná přítomností pana biskupa Baxanta, očividně oslovila všechny přítomné. Rodáci, kteří na bílinsko vážili cestu z Berlína, ze spolkových zemí Bavorsko, Dolní Sasko, Hesensko, ale i z Rakouska, Švýcarska a Belgie, si pobyt a připravený program chválili. Přispělo k tomu české pivo a česká kuchyně v Dřemčicích, i ochutnávka třebívlických a chrámeckých vín.

Jana Syslová a Brigita Janovská, Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Prokopa v Mukově a ostatních kulturních hodnot obce

Koncert v Mukově
Koncert v Mukově
Více fotek
  • Koncert v Mukově autor: Jana Syslová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2026/202582.jpg
  • Koncert - Mons. Jan Baxant a sbor Harmonie Louny autor: Jana Syslová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2026/202585.jpg
  • Stav střechy v roce 2008 autor: Jana Syslová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2017/201674.jpg
  • Stav střechy v roce 2009 autor: Jana Syslová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2017/201675.jpg
  • Stav střechy v roce 2010 autor: Jana Syslová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2017/201677.jpg
  • Koncert - světoznámý varhaník Dr.Walter Gleissner a Jana Syslová autor: Brigita Janovská, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2026/202580.jpg