AVÍZO: Víkendový program na zámku v Mníšku p. Brdy

Na mníšeckém zámku můžete zažít i nadcházející víkend hodně zajímavého a dozvědět se něco nového. Bydlení drobné šlechty s jejich radostmi i starostmi objeví návštěvníci na dvou prohlídkových okruzích a je určeno hlavně dospělým. Povídání o historii módy je veselé a kolekce 60 panenek zaujme jistě také děti. Mníšecký zámek se také chlubí obrazem od Karla Škréty.

Příští týden proběhne v Klášteře sv. Anežky České konference věnovaná dílu Karla Škréty. Koná se pod záštitou Národní galerie v Praze a je podpořená grantem EEA - Grants Iceland Liechtenstein Norway.

A právě oltářním obrazem od tohoto slavného barokního českého malíře se chlubí zámecká kaple sv. Serváce. Na obraze je zachycen boj svatého Serváce se sv. Athanasiem, kteří hájí církev proti bludaři Ariovi. Je namalován na mědi a byl vytvořen na zakázku pro zakladatele zámku Serváce Engela z Engelsflussu, který koupil a zveleboval mníšecké panství od roku 1655. Díky němu Mníšek povstal doslova z hrobu bolestí a trápení.

Servác byl velice zbožný muž. Nechal si na zámku vystavět soukromou kapli, kterou dal zasvětit sv. Serváci, jenž byl belgickým biskupem a zároveň patronem zámečníků a stolařů. Nahlédneme–li do osobních vzpomínek zakladatele zámku, zjistíme, že si nechal obraz namalovat za 100 zlatých a měděný plech ho přišel na 35 zlatých. Díla si velice cenil, neboť se nechal slyšet, že ani za 500 zlatých by se obrazu nevzdal.

Mnoho dalších příběhů a historických faktů ukrývají zámecké pokoje. Přijďte si je poslechnout.

Pokud jste nadšeni módou, přijměte pozvání do zámecké galerie. Paní Jarmila Kupková oblékla do překrásných dobových kostýmů více než 60 panenek Barbie. Šaty šila podle konkrétních předloh postupně osm let. Střihy vybírala z Dějin odívání a měla na paměti, že konkrétní historické době musí odpovídat i doplňky a účesy.

Ty vyžadovaly trpělivost a šikovné prsty. Představte si, že pletete copánek z devíti vlásků! Tak nějak totiž vznikal účes pro nejpůvabnější císařovnu 19. století, Alžbětu Bavorskou, zvanou Sissi, která byla známá svými dlouhými bohatými vlasy, na kterých velice lpěla. Víte, že každé ráno po rozčesávání počítala vypadlé vlasy a když jich bylo moc, uštědřila své služebné políček?

Uvidíte Bílou paní a zjistíte, že kromě špičatého klobouku mohla nosit také klobouk rohatý! Čeká na vás anglická královna Alžběta I. nebo rozmařilý Francouz Ludvík XIV. Ten měl dvě stě diamantových knoflíků a zdobil si jimi i rozkrok na kalhotách. Alžběta I vlastnila 3000 šatů, ale její jmenovkyně, ruská carevna, ještě pětkrát více!

Ukážeme vám, jak vypadal honzík a co to byly šunkové rukávy. Jakou spodničku měla paní sládková v Postřižinách a jaký plavecký kostým nosily ženy před 130 lety.

Na své si přijdou děti i dospělí. Děti, hlavně malé slečny, ještě nikdy neviděly pohromadě tolik krásných malých princezen a rodiče ocení přehledný nástin historických souvislostí. Vždyť kde jinde máte pohromadě královnu Kleopatru, Marii Terezii, Emu Destinnovou a slečnu v džínách?

Jana Digrinová, kastelánka

Mníšek pod Brdy - zámecká kaple sv. Serváce
Mníšek pod Brdy - zámecká kaple sv. Serváce
Více fotek
  • Mníšek pod Brdy - zámecká kaple sv. Serváce autor: Jana Digrinová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2415/241423.jpg
  • Mníšek pod Brdy - zámecká kaple sv. Serváce autor: Jana Digrinová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2415/241425.jpg