Vizitky uchazečů o funkci generálního ředitele NG

Vizitky uchazečů o funkci generálního ředitele Národní galerie (řazeno abecedně):

JIŘÍ FAJT (nar. 1960 v Praze) - historik umění, bývalý šéf Sbírky starého umění NG. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (1983) a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1994). V druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 až 1993), v letech 1994 až 2000 byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Od roku 2000 působí zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze. Fajt se jako kunsthistorik specializuje na středověké umění. Na kontě má jako kurátor řadu výstav, k těm nejznámějším patřily expozice Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV. nebo Karel IV., císař z Boží milosti. Kritik dosavadního šéfa NG Milana Knížáka se zúčastnil se již minulého konkurzu.

MICHAIL ODARČENKO (nar. 1955) - konzultant, bývalý poradce a později šéf poradců pražského primátora, na magistrátu zažil od začátku 90. let šest polistopadových primátorů hlavního města, odešel odtud v roce 2007 za Pavla Béma. Jako asistent primátora měl na starosti mj. územní plán a památkářství. V 90. letech zasedal v představenstvu Pražské paroplavební společnosti, v letech 1999 až 2007 byl místopředsedou správní rady Nadačního fondu Brána jazyka pootevřená. Držitel titulu doktora filozofie se během svého působení na magistrátu věnoval například problematice graffiti, jako lektor se účastnil řady přednášek či televizních besed, podílel se na na novele trestního zákona, která v roce 2001 překvalifikovala sprejerství na trestný čin. Zároveň ale prosazoval vymezení ploch pro legální díla.

MAREK POKORNÝ (nar. 1963 v Humenném - SR) - ředitel Moravské galerie Brno. Vystudoval Filozofickou fakultu UK, působil jako novinář, výtvarný kritik a kurátor současného umění. Pracoval v kulturních rubrikách deníků Prostor, Lidová demokracie, Mladá fronta Dnes a časopisu Týden. Založil první časopis věnovaný polistopadové výtvarné scéně Detail. V 90. letech organizoval řadu výstav, mj. Jana Merty či Krištofa Kintery, pořádal výstavy současného umění ve foyer Poslanecké sněmovny. Tři roky prožil v Římě. V letech 2003 a 2004 byl hlavním kurátorem Domu pánů z Kunštátu v Brně. Moravská galerie v Brně pod jeho vedením například zakoupila Jurkovičovu vilu v Brně-Žabovřeskách a rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy, podílí se na pořádání úspěšných muzejních nocí v Brně či plánuje velkorysou rekonstrukci Místodržitelského paláce. Zúčastnil se již minulého konkurzu na šéfa NG.

VLADIMÍR RÖSEL (nar. 1966) - ekonom. Zakladatel, společník a jednatel společnosti Lombard Advisory Partners, která se zabývá investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi. Podle obchodního rejstříku je i vedoucím poradenské společnosti v oblasti investic a financí s názvem Fieldstone Private Capital Group - organizační složka, jejímž zakladatelem je stejnojmenná londýnská firma. Podle dostupných informací kariéru finančníka Rösel zahájil v roce 1991 v londýnské Bankers Trust. V minulosti údajně působil i jako lektor v pražské NG, podle galeristy Jiřího Švestky má i zkušenosti z Guggenheimova muzea. V roce 2006 jej týdeník Euro označil za odborníka na letecký průmysl, jeho Lombard Advisory Partners se podílela na úspěšném dokončení restrukturalizace tradičního českého výrobce leteckých motorů, podniku Walter. Zúčastnil se již minulého konkurzu na šéfa NG.