AVÍZO: Podvečerní prohlídky a Máje v Mníšku p. Brdy

Už tuto sobotu 7. května se bude zámkem v Mníšku pod Brdy po zámecké arkádě procházet v rámci podvečerních prohlídek bílá paní a v kapli na návštěvníky čeká anděl z nebe. Nese poselství i dary. O týden později, v sobotu 14. května se pak na nádvoří zámku a na náměstí v Mníšku pod Brdy uskuteční Staročeské máje.

Asi třicetiminutová prohlídka zámku provede návštěvníky bydlením nižší šlechty za první republiky hravou formou. Nahlédnou i do období třicetileté války. Jak a v čem tehdy udatní rytíři bojovali, to bude zajímat i vaše malé ratolesti. V kapli sv. Serváce uvidíte nejen vzácný obraz Karla Škréty, ale čeká tam na vás i anděl, co slétl z nebe. Přichází nejen s důležitým poselstvím a darem, ale má také pověření pasovat děti do šlechtického stavu. Odcházet budou jako princezny a rytíři z Mníšku. Po arkádě se prochází bílá paní, která vás pozve do dalších zámeckých komnat. Prohlídku je lepší si rezervovat buď telefonicky nebo emailem.

V sobotu 14. května se bude na nádvoří zámku i na náměstí v Mníšku pod Brdy zpívat i tancovat. Festival Staročeské máje přivítá celou řadu tanečních souborů, vystoupí více než 90 účinkujících. „V čele májového spolkového průvodu bude dudácká muzika, zapojeni jsou všechny spolky a sdružení, hasiči s historickou stříkačkou taženou koňmi. I starosta pojede v bryčce. Vrcholem bude netradiční, ale zato lahůdkové vystoupení cimbálové muziky Medicinbal z Velkých Pavlovic“, upřesňuje za organizátory Miloš Navrátil. Více o programu na www.zamek-mnisek.cz

Jana Digrinová, kastelánka