AVÍZO: Mělnická muzejní noc letos v duchu starých Slovanů

Letošní již sedmá Muzejní noc v Regionálním muzeu Mělník, která se koná v pátek 27. 5. 2011 od 14.00 do 23.00 hodin, se ponese v duchu doby našich předků. Těžiště noci bude v prostorách velkého sálu, kde na návštěvníky čeká výstava „Slované. Střední Polabí a Dolní Povltaví v době raného středověku“. Ta přiblíží období přibližně od 7. do 12. století.

Výstava chce návštěvníky seznámit nejen s kulturou Slovanů žijících v centrálních částech Polabí a Povltaví. Svým interaktivním charakterem nabídne především možnost poznat vybrané momenty z jejich (ne)všedního života. Dominantní částí výstavy bude rekonstrukce části slovanské osady s hospodářským zázemím, doplněná zajímavými nálezy keramiky, šperků, zbraní a dalších kovových předmětů z významných regionálních lokalit jako jsou Hradsko, Tišice, Vepřek a dále ze středočeských lokalit, k nimž patří například Libice nad Cidlinou či Čáslav. Lákavá bude příležitost vyzkoušet si repliky oděvů a doplňků, prozkoumat obydlí a jeho vybavení, zahrát si na lovce i zemědělce či si zkusit tkalcovské techniky. Rolí obyvatel osady a průvodců slovanským světem se zhostí mělničtí muzejníci.

Ústřední slovanský motiv se bude prolínat v celé akci. Od 16.00 a 18.00 hodin je připravena rekonstrukce příchodu praotce Čecha s družinou na horu Říp. Výjev z bájných časů nastudovali žáci 7.B ZŠ J. Matiegky pod vedením Mgr. Marcely Antonínové. V malém sále muzea si přijdou na své nejmenší návštěvníci. V režii RC Kašpárek je potěší od 15.00 a od 17.00 hodin Pohádka z dávných časů.

Atrium muzea obsadí po celý čas muzejní noci skupina živé historie Perkunas se zajímavým programem. Během něho si můžete zkusit vykovat hřebík, dotknout se zbraní, zpracovat vlnu a alespoň na chvíli se zapojit do života doby Slovanů.

V rámci noci budou volně přístupné stálé expozice včetně expozice historických kočárků a dlouhodobé výstavy Staré mechanické hračky, kde se můžete potěšit jízdou elektrického vláčku ze 30. let 20. století či v malé dílničce podle svého gusta vyrobit autíčko nebo třeba domeček ze stavebnice Merkur.

V kavárně bude, k osvěžení ducha, připravena výstava výtvarných děl žáků ZUŠ Mšeno „Slované“, která je inspirována stávající archeologickou výstavou ve velkém sále.

Renata Brtníková, Mělník

Obytná chata
Obytná chata
Více fotek
  • Obytná chata autor: Renata Brtníková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2572/257193.jpg
  • Regionální muzeum Mělník - část hospodářství autor: Renata Brtníková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2572/257192.jpg