AVÍZO: Chebské dvorky

V Chebu se od středy 8. června do soboty 11. června bude konat 9. ročník Krajského festivalu uměleckých projektů s mezinárodní účastí - Chebské dvorky 2011. Galerie 4 připravila čtyřdenní festival výtvarné, hudební a divadelní tvorby. V Chebu se setká na 150 autorů tvořících samostatně či ve skupinách. Na 22 dvorcích představí svá umělecká díla a projekty.

Zdroj: ČT24 Autor: foto z archivu Galerie 4

Festival se odehrává v centru historického Chebu, v jeho uličkách, dvorcích, zahradách a zákoutích. Na zdech, plotech i zábradlích, ve vzduchu a na zemi se ocitnou fotografie, malby, grafické práce, kresby, prostorové instalace, plastiky i sochy. Představí se výtvarné a fotografické projekty mladých tvůrců, studentů a uměleckých seskupení, obrazy a fotografie profesionálů i nadaných amatérů, připraveny jsou tvůrčí dílny, divadelní představení, filmové projekce či koncerty, prezentace nezávislých designerů a módních návrhářů.

Festival se koná pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje PaedDr. Josefa Novotného.

Mezi stálé vystavující patří chebský malíř Karel Matoušek, který letos premiérově vystaví výborný soubor akvarelových portrétů v prostoru zahrady Františkánského komplexu na dvorku č. 14. Stejně tak překvapí známý fotograf Lubomír Stiburek svými fotoportréty známých tváří z umělecké branže. Práce mladé fotografky a studentky umělecké školy Karolíny Hejdové budou příjemným zážitkem, obdobně i výsledky studentů fotografických oborů středních uměleckých škol pod vedením pedagogů – fotografů, Jana Schýbala a Bořivoje Hořínka. Oba jmenovaní vystavují i sólově na fotografickém dvorku č. 5 a dvorku č.2 v PC Kamenná. Formální krásu s akcentem na barvu představí ve svých fotografických kolekcích Anna a Karel Kocourkovi z Plzně. Poprvé lze shlédnout práce Anny Vystydové na komorním, dámském dvorku č.1 v Galerii 4. Nová tvorba, plastiky Lenky Maliské-Sárové či audiovizuální objekt Pavla Holečka zaujme jistě příznivce moderního umění, stejně tak jako komiksy Venduly Chalánkové či Lukáše Georgieva. Prostorová instalace s důrazem na aktuální negativa doby je umístěna na dvorku č.7, v zadním traktu Grünnerova domu na náměstí. Jejím autorem je ZAVYST, tedy Luděk Vystyd, Eva Vystydová a Michal Zapletal. Zuzana Hegedüšová představí svou instalaci na dvorku č. 2 v objektu PC Kamenná. Ze zahraničních vystavujících jmenujme fotografa Kurta Wörsdörfera, vystavujícího již v loňském roce, nebo nového autora Michaela Melerskiho. Nejen s těmito umělci se můžete setkat osobně, diskutovat o jejich tvorbě, nebo se nechat pouze inspirovat.

Letošní módní přehlídka je věnována stylu Lolita, i když původem z Japonska, dnes již po celém světě bere dech nejedné mladé dámě, předností je nevídaná nápaditost spojená s hravostí a originalitou, samozřejmostí je dokonalost. V režii mladé výtvarnice Karolíny Koblenové, v sobotním dopoledni na dvorku č.14 /zahrada Františkánského komplexu/.

Novinkou letošního ročníku jsou stánky, které budou prezentovat designové doplňky, šperky či oděvy (autorské kolekce Evy Beránkové, designové brože a doplňky Modes Robes, Schmucig, Tamarchi). Značka Zvrhlý vkus, nebo Bery Designer nabídnou i tvůrčí dílnu pod vedením samotných autorek na dvorku č.14 v klášterní zahradě. Další dílny se odehrávají již tradičně na dvorku č.4 za ZUŠ Cheb, denně od 11.00 do 16.00, v sobotu již od 10.00. Dvě z dílen jsou věnované 950. výročí první zmínky o městě Chebu , vznikne výstava pouze k této letošní oslavě.

Zvláště pro studenty středních i vysokých škol a pro filmové fanoušky jsou určené projekce krátkých studentských filmů FAMU a Filmové akademie z Písku. Studio BiGaNiMATion Jana Krumphanzla promítne své prvotiny Planetka a No Signal. Veškeré projekce probíhají v hudebním klubu JAZZ ROCK CAFÉ značeném na festivalové mapě nově, jako dvorek č.22 (bývalá Chebana). Během dne můžete v tomto prostoru nalézt klidné a příjemné útočiště, které se po skončení venkovních festivalových produkcí promění na další kulturní scénu se specifickým programem ve vlastní režii.

Neodmyslitelnou součástí programu je hudební a divadelní scéna.

Energickou a taneční hudbu dodá formace Prague Conspiracy, bude prvním hostem festivalu a zároveň součástí slavnostního zahájení. Další večer to budou Mandrage i se svým hitem Hledá se žena. Páteční večer představí čerstvé, syrové skladby TATA BOJS v jejich světelné, monumentální šou. Premiérově zahrají i skladby z nového CD. Závěr festivalu je věnován poslechu vážně nevážné hudby – jako první se představí brněnské Květy, které přesně vystihuje popisek „nejtvrdší čajová kapela, nejhlučnější z tichých a nejostřejší z jemných“. Po Květech přijde na scénu Vltava s Robertem Nebřenským a jejich tak vlastním ostrovtipem. A do třetice se objeví zahraniční host Chebských dvorků, duo Vialka z Francie, při kterém uslyšíte originální kombinaci bubenických rytmů a basové kytary v doprovodu vokálů.

Pro dětské publikum jsou připraveny pohádky Divadla bez zákulisí ze Sokolova, Kahánku z Habartova a Kvelbu z Českých Budějovic. Divadlo Kvelb se zároveň postará o jedinečnou živou pozvánku, která bude mít formu průvodu v centru města. Další představení zahrnuje klasiku Námluvy s medvědem od A. P. Čechova – hosté z Prahy (produkce Vladany Kučerové ve spolupráci s Divadlem pro malé). O syrově surovou legraci v představení „Andulka v ringu“ se již tradičně postarají v pátečním odpoledni na dvorku č.14 členové UMSKUPu a v sobotu se bude s UMSKUPem natáčet film dle přání diváků před dvorkem č.21 u Šancí. A protože dobrého humoru není nikdy dost, pražské divadlo Vosto5 bude mít prostor také dvakrát. První divadelně-hudební Stand´artní kabaret pobaví a rozesměje malé i velké v sobotu na dvorku č. 12a od 14.00. O osudu hlavní hrdinky celovečerního představení TEATROMAT budou diváci rozhodovat ve druhém vstupu Vosto5, od 20.30, které tak zvesela ukončí Chebské dvorky 2011 .

Kompletní program naleznete i na stránkách www.chebske-dvorky.cz a www.galerie4.cz

Projděte si Cheb tak, jak ho neznáte!

Hana Olišarová, Galerie 4

Chebské dvorky - výstavy
Chebské dvorky - výstavy
Více fotek
  • Chebské dvorky - výstavy autor: foto z archivu Galerie 4, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2579/257804.jpg
  • Chebské dvorky - dílny autor: foto z archivu Galerie 4, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257797.jpg
  • Chebské dvorky - divadlo autor: foto z archivu Galerie 4, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2579/257802.jpg
  • Chebské dvorky - instalace výstavy autor: foto z archivu Galerie 4, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257795.jpg