Do Strání se vrátili policisté, ale jen na dva dny v týdnu

Strání (Uherskohradišťsko) - Odlehlá vesnice u hranic se Slovenskem, na kterou pořádají zloději a vandalové doslova nájezdy, má konečně obnovenou policejní služebnu. Radost místních, kteří si ji vymohli, je ale jen poloviční. Policisté budou totiž do čtyřtisícové vesnice Strání zajíždět jen dvakrát týdně. A na čtyřiadvacetihodinovou ochranu před zloději si budou muset další měsíce počkat.

Provoz policejní služebny byl totiž zahájen zatím zkušebně, a tak zde budou dva policisté vždy v úterý dopoledne a dva ve čtvrtek odpoledne vždy na osm hodin. Obvodní oddělení policie v Uherském Brodě, které do Strání své policisty posílá, totiž víc lidí momentálně nemá. Důvodem, proč není služebna plnohodnotná, je i to, že v ní momentálně není dost místa. Až za pár měsíců se přitom bude moci přestěhovat na obecní úřad, kde ale momentálně sídlí Česká spořitelna.

Pro místní je to tak jen prodlužování problémů, které vesnice má. Za první půlrok letošního roku bylo ve Strání spácháno tolik trestných činů jako za celý loňský rok. „Kradou se tady sekačky, všechno hodnotné z kůlen, takže policie tady opravu chybí,“ uvedla už před časem obyvatelka obce Strání Barbora Macková. Policie prošetřuje i opakovaná přepadení směnárny, krádeže aut, útoky na bezbranné seniory nebo vypálení místního baru. „Pokud mají ty kriminální živly pocit beztrestnosti, budou dělat takové věci, jaké se tady dějí,“ zhodnotil stav majitel vypáleného baru Pavel Grebík.

Policisté dosud do obce přijížděli nárazově z Uherského Brodu, který je od Strání vzdálený 30 kilometrů. „Tím, že tady policie nebyla, tak mají pachatelé volné pole působnosti,“ řekl starosta obce Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Než se trestný čin nahlásí a policie přijede, získají lupiči dostatečný náskok. Bez problémů stihnou přejet i přes hranice na Slovensko.

Policie s plnohodnotnou služebnou za devět měsíců počítá, Strání však musí zaplatit elektřinu, vodu a veškeré další náklady spojené s provozem.