Elektronický papír není sci-fi, dá se na něj i tisknout

Taipei- Tchaj-wanští technici vyvinuli elektronický papír, který je možné mazat a přepisovat. A to celkem dvě stě šedesátkrát. Domnívají se, že by mohl brzy nahradit papír používaný k výrobě reklamních nápisů a plakátů. Arch elektronického papíru velikosti A4 stojí zatím v přepočtu 35 korun. Zakázku na jejich masovou výrobu už dostala jedna tchajwanská společnost. Odhaduje, že na trhu bude běžně k mání do dvou let.

Elektronický papír i2R je se svými kvalitami ideálním materiálem na nabídkové tabule obchodů nebo veřejných služeb, na tisk jízdenek, na nápisy a plakáty, které je třeba obměňovat. „Největší průlom je to, že zatímco tradiční elektronická zařízení potřebují elektroniku k tomu, aby psala, tato technologie přibližuje náš výrobek skutečnému způsobu užití normálního papíru. E-papír nepotřebuje speciální elektrody, je velmi lehký, jemný a dá se na něj psát znovu a znovu. Z tohoto pohledu se jedná o ten pravý e-papír,“ uvedl generální ředitel výzkumného ústavu ITRI John Čchen.

Elektronický papír vyvinul tchajwanský Výzkumný ústav pro průmyslové technologie. I když nápad  není nový, tento e-papír je podle technologů první svého druhu, který dokáže spolupracovat s obyčejnou faxovou tiskárnou. Tiskárna, jakou využívají faxy, obrázek reprodukuje v přijatelné kvalitě.

Jedno kliknutí a vše je smazáno

Papír je schopen zobrazit až tři sta bodů na palec a dostatečně široká tiskárna může chrlit nápisy, tapety nebo billboardy v libovolné délce. A když vás nápis omrzí, elektrický proud je kliknutím jediného vypínače zase smaže. Nezůstane na něm žádná stopa a papír se může využít znova. Nejenže ušetří stromy, ale taky energii. „Zatím se dá přepisovat a mazat dvě stě šedesátkrát. V mnoha případech, jako jsou třeba jízdenky nebo identifikační průkazy, vám to ušetří tisk dvou set padesáti devíti nových kusů. Má tedy obrovský význam i z hlediska ochrany životního prostředí,“ míní Čchen.

Tloušťa e-papíru je vskutku minimální, pouze 0,123 tisícin milimetru. Tvoří ho vrstva tekutých krystalů, které mají podobnou strukturu jako molekuly cholesterolu, nanesené na tenkou plastovou fólii. Výhodou těchto krystalů je to, že nepotřebují zadní osvícení. A přidáním opticky účinných chemikálií je možné dosáhnout modrého, červeného a zeleného zbarvení. Ideální pro využití na nápisech a poutačích.