AVÍZO: Výstava historických fotografií lázní ve 3D

Od pátku 2. září se v Chebu v Galerie 4 uskuteční výstava historických fotografií „Pavel Scheufler: Západočeské lázně ve 3D“. Zahájena bude v pátek 2. září v 18:00 hodin. Výstava potrvá do soboty 1. října 2011.

Výstava prezentuje kolekci historických stereofotografií ze západočeských lázní z let 1860 -1910 ve formě zvětšenin stereodvojic snímků nebo ve formě anaglyfů, u nichž prostorový efekt při prohlížení vznikne pomocí speciálních modročervených brýlí, které si návštěvníci mohou zapůjčit.

Stereofotografie je založena na zobrazení a prezentaci dvojic snímků upravených tak, aby při prohlížení vznikal prostorový vjem. Vedle dvojic snímků, které je možno prohlížet speciálním kukátkem, vzniká prostorový efekt také při úpravě jediného snímku do tzv. anaglyfu.

Oblibu stereofotografie v druhé polovině 19. století je možno přirovnat k televizi o 100 let později. V současné době zájem o prostorové zobrazení díky filmům stoupá a výstava poukáže na kořeny obliby tohoto zájmu, přičemž z námětového hlediska bude prezentovat nevšední prostorovou formou historické fotografie. Prohlížení v anaglyfových brýlích bude u návštěvníků probouzet princip hry. Prostorové prohlížení umocní zážitek pro pronikání do „starých časů“.

Galerie je přístupna veřejnosti: ÚT – PÁ 10.00-18.00, SO 10.00-17.00

Hana Olišarová, Galerie 4

www.galerie4.cz