Chceme les, ne dinosaury, naléhali Boskovičtí na zastupitele

Boskovice - Plány na stavbu prehistorického parku v Boskovicích budí bouřlivé reakce obyvatel. Nesouhlasné výkřiky, přetahování o slovo - tak vypadalo dnešní jednání odpůrců parku se zastupiteli města. Do zámeckého skleníku kvůli tomu dorazily zhruba dvě stovky lidí. Nelíbí se jim, že prodej pozemků investorovi město řeší bez předchozí diskuse s obyvateli.

Na okraji Boskovic by měl podle plánů investora vzniknout pětihektarový zábavní park, který naváže na stávající westernové městečko. „Požádali jsme město o schválení záměru, zda by bylo ochotno odprodat nám pozemky v této lokalitě. Jejich vlastníkem je pouze město, tudíž tam vidíme možnost rozvoje i do budoucna,“ řekl ředitel společnosti Real Company Martin Chvátal.

Petici proti prehistorickému parku už podepsalo více než 2000 obyvatel Boskovic. Nelíbí se jim, že investor nenávratně zasáhne do podoby přírodní lokality Doubrava nedaleko přehradní nádrže Bělá. V otevřeném dopise boskovické zastupitele vyzvali, aby přehodnotili schválení prodeje městských pozemků, které dnes pokrývá letitý les.

Na jednání se zastupiteli dorazily desítky lidí
Na jednání se zastupiteli dorazily desítky lidí

„Rychlost, s jakou byl záměr představen a schválen zastupiteli a promptně zadán návrh na změnu územního plánu, neumožnil občanům sebemenší diskusi a vyjádření názoru k této otázce,“ uvedl zástupce odpůrců stavby parku Jiří Vorlický. „S velkým rozčarováním jsme také přijali informaci, že prodej pozemku je pouze první částí blíže neurčené etapy rozšiřování zábavního parku,“ napsal v otevřeném dopise.

Obyvatelé požadují referendum

Lidé se bojí toho, že pokud se pozemky dostanou do rukou soukromníka, bude si s nimi dělat co chce bez jejich vědomí a město už nebude mít právo do jeho plánů zasahovat. „Raději ten les odkoupíme po kouscích sami, jen aby zůstal, tak jak je dnes,“ ozývaly se dokonce hlasy na dnešním jednání.

Jednání o prehistorickém parku v Boskovicích
Jednání o prehistorickém parku v Boskovicích

Starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS) ale odpůrce zábavního parku ubezpečil, že projekt zastupitelé zatím neschválili a názory lidí jim nejsou úplně lhostejné. „Záměr jsme pouze pustili k dalšímu projednávání a diskusi,“ tvrdí Dohnálek.

Podle signatářů petice by město mělo nejdříve vypsat referendum a o prodeji pozemků rozhodnout teprve podle jeho výsledku. Peticí a celým projektem by se znovu mělo zabývat na své nejbližší schůzi zastupitelstvo Boskovic. Ta bude svolána zřejmě na 12. prosince.

Dinopark v Boskovicích
Dinopark v Boskovicích

Boskovice už léta nabízejí westernový park. V jeho přírodním amfiteátru letos v létě vznikl ve spolupráci s Real Company prehistorický park se sochami 55 ještěrů. Celá oblast by se ale v budoucnu měla podstatně změnit. Z investorského záměru vyplývá, že v rozlehlém lesoparku vybudují síť stezek, kolem kterých budou sochy ještěrů. Se slavnostním otevřením aspoň základní části areálu se počítá v létě 2013. Real Company obdobné zařízení už provozuje ve Chvalovicích u Znojma.