Mushery čeká v Německu Mistrovství světa bez sněhu

Tři Studně – Závody psích spřežení nejsou pouze zimním sportem. Takzvaní musheři soutěží se svými čtyřnohými svěřenci po celý rok. Místo skluznic ale používají kola, kterým více než sníh svědčí tráva. Teď je v této zelené variantě původně antarktického sportu čeká i Mistrovství světa v Německu.

Poslední zkoušku na vrchol letošní sezóny si tuzemští závodnicí odbyli na republikovém šampionátu u Třech Studní na Žďársku. „Sešly se tady všechny kategorie, závodníci chtějí vyzkoušet, jakou mají formu, protože nominace na mistrovství už jsou hotové a do startu zbývají jen necelé dva týdny,“ vysvětlil ředitel závodu Martin Levíček.

Na trať podzimní přírodou vyjeli cyklisté s jedním psem, jezdci na koloběžkách tažených jedním či dvěma psy a vozíky se spřeženími čtyř nebo osmi psů. Kromě čistokrevných zástupců severské rasy Husky stanuli na startu i speciální rychlostní kříženci.

Nejrychlejší čas v jízdě na kole s jedním psem museli tentokrát mužští favorité přenechat stříbrné medailistce z loňského mistrovství Evropy Vendule Pekárkové. „Trať vyhovovala mně i mé fence Zippy. Je totiž měkká, rovinatá a bez větších záludností,“ byla závodnice spokojená.


Kompletní psí spřežení z vozíku nejlépe řídil Slavomír Pavlík. I ten bude za dva týdny v německém Borkenu patřit mezi favority. „Našimi největšími konkurenty budou Poláci a také jezdci ze Skandinávie. Tradičně ale výkonnostně vylétne i někdo z nováčků. Ambice samozřejmě mám, ale snažím se zůstat při zemi,“ zhodnotil své vyhlídky Pavlík.

Soutěžilo se i v kategorii cyklista s jedním psem
Soutěžilo se i v kategorii cyklista s jedním psem
Více fotek
  • Soutěžilo se i v kategorii cyklista s jedním psem zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2998/299773.jpg
  • Na start závodu se postavilo tři sta psů zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2998/299775.jpg
  • Osmispřežení s musherem zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2998/299781.jpg

Závodníci z Polska a Slovenska zpestřili svou účastí i republikový šampionát. Dařilo se například mistru Evropy Michalu Swiderskimu, ten na kole s jedním psem vybojoval druhé místo. Na nadcházejícím světovém šampionátu ale zkusí štěstí na koloběžce.

Jak vznikl mushing?

Psí spřežení byla jako dopravní prostředek používána především na Aljašce. Drsní horalové ve volných chvílích se svými psy samozřejmě také závodili. Ve druhé polovině dvacátého století se tato neobvyklá disciplína dostala i do Evropy. První Mistrovství světa se v roce 1990 konalo ve Švýcarsku. Mnoho vítězných amerických psů poté zůstalo v Evropě na chov. Nedostatek sněhu pak dal vzniknout i kolečkové variantě psích závodů.