Čtyři a pět let dostali dva Romové za napadení dvou mladíků v restauraci

Přerov - Čtyřmi a pěti lety vězení potrestal přerovský okresní soud dvojici Romů za napadení dvou mladíků v nádražní restauraci. Při potyčce jeden z hochů utrpěl těžké zranění mozku a byl v ohrožení života. Incident vyvolal velké emoce a byl důvodem pro květnovou demonstraci pravicových radikálů. 27letý Jan Gajárek při rvačce málem přišel o život. Už nikdy pořádně neuslyší na jedno ucho a má problémy s pamětí.

Dvaatřicetiletý už třikrát soudně trestaný Jaroslav Čonka dostal od soudu čtyři roky. O čtyři roky mladší Roman Lendel už byl za napadení odsouzen, proto půjde do vězení na pět let. Bitku v nádražní restauraci kromě jejích aktérů nikdo pořádně neviděl. Až výpovědi obsluhy, policistů a znalců daly dohromady mozaiku událostí té noci. Jana Gajárka útočníci napadli opakovaně, až jej srazili k zemi, kde zůstal v kaluži krve. „Znalkyně potvrdila, že ten pád byl zaviněn jinou osobou a že si ho nemohl způsobit sám,“ uvedla státní zástupkyně Libuše Sedláková.

„V době, kdy byl poškozený napaden tím rozhodujícím útokem, už seděl na židli otřesený po předchozím útoku,“ řekl soudce Okresního soudu v Přerově Tomáš Novotný.

 

Státní zástupkyně původně požadovala mírnější trest. Oba Romové se totiž snažili na místě pomoci. Podle soudu ale museli oba při rvačce vědět, jaké může mít následky. Jaroslav Čonka a Roman Lendel se na místě odvolali. Případ bude proto znovu přehodnocovat krajský soud.