Židovský hřbitov je v současné době neudržovaný, ale je v zachovalém stavu. Podle místních starousedlíků jeho podoba značně utrpěla nájezdem zlodějů. Vyškovská radnice proto nyní hledá způsoby, jak památce navrátit její původní podobu. A zpřístupnit ji většímu počtu návštěvníků.
„Abychom mohli hřbitov opravit, bude nutné jednat s majitelem pozemku. Město rovněž vypisuje grant pro ty zájemce, kteří se o tuto problematiku zajímají a chtějí ji studovat. Rozhodně je naším záměrem zmapovat židovskou obec ve Vyškově,“ vypočítává záměry města jeho starosta Petr Hájek.
Další památkou, kterou si lidé mohli výjimečně prohlédnout, byla Berglova vila v centru Brna. Reprezentační prostory této stavby jsou za normálních podmínek přístupné pouze členům Rakouského institutu a široké veřejnosti byl tento dům otevřen po více než sedmdesáti letech. Podle slov Evy Pánkové z Brněnského kulturního centra nechal vilu v polovině devatenáctého století postavit obchodník s kůží Jan Bergl od známého vídeňského architekta Heinricha Ferstela.
V rámci Dnů evropského dědictví si lidé na jihu Moravy budou moci prohlédnout do příští neděle přibližně osm desítek kulturních památek.