Secesně-funkcionalistický Dům umění by mohl nabízet i kavárnu

Brno - Dům umění chce získat peníze na vytvoření kavárny ve svém sídle na Malinovského náměstí uspořádáním aukce, ve které nabídne 130 výtvarných děl, která věnovalo přes sto umělců. Kavárna by měla být nejen místem pro setkávání výtvarníků a milovníků umění, ale také prostorem pro odpočinek přímo propojeným s výstavními plochami, jak řekl ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek.

„Na kavárnu bychom potřebovali získat od 1,5 do čtyř milionů korun. Našim záměrem je, aby se stala další vstupní branou do Domu umění,“ uvedl Koryčánek. 

Kavárna vznikne v místech, kde kdysi sídlila restaurace. Tyto prostory se
ale podstatně změní. Místnosti jsou v suterénu. Zemina kolem této části
objektu bude odkopána tak, aby mohla mít kavárna velká okna a především pohodlnou venkovní zahrádku. 

Aukce se uskuteční 3. března, přičemž už od 21. února si lidé budou moci
dražená díla prohlédnout v Domě pánů z Kunštátu. Výtvory, které se nepodaří prodat, budou do konce letošního roku nabídnuty milovníkům umění v elektronické aukci na internetu. 

Budova Domu umění na Malinovského náměstí čeká celková rekonstrukce. Práce přijdou na 45 milionů korun a skončí do roka. Dům umění se pak slavnostně otevře výstavou rakouského umění. Do té doby se výstavy Domu umění konají v druhé budově - Domě pánů z Kunštátu, který se nachází v Dominikánské ulici. 

Hlavní budovu Domu umění na Malinovského náměstí postavili v roce 1910 ve stylu vídeňské secese podle návrhu Heinricha Rieda a původně nesla jméno císaře Františka Josefa. Brněnské německy mluvící menšině sloužila jako výstavní síň. Po druhé světové válce převzalo dům město a architekt Bohuslav Fuchs jej přestavěl v duchu takzvaného brněnského funkcionalismu. Řadu let v budově hrávalo Divadlo Na provázku, nynější Husa na provázku.