Brněnské biskupství odvolalo křtinského faráře

Křtiny - Lidé ve Křtinách nasbírali stovky podpisů na podporu faráře Tomáše Prnky, kterého brněnské biskupství k dnešnímu dni zbavilo funkce. Vadí jim zejména to, že biskupství svůj krok řádně nevysvětlilo a faráři nedokázalo připravit důstojné rozloučení.

Ještě před třemi týdny zažíval kostel ve Křtinách při návštěvě římského kardinála Coppy velkou slávu. Dnes naopak celou farnost zahalil smutek, po pětatřiceti letech totiž ze své funkce nedobrovolně odchází farář Tomáš Prnka. Podle biskupství je to prý normální postup. Ovšem sám odvolaný farář přiznává, že to pro něj bylo nemilé překvapení.

Střídání farářů ve správě farností není nic neobvyklého a dochází k němu v pravidelných intervalech. Uvolnění pana faráře Prnky z jeho úřadu se s ním již delší dobu připravovalo. Hledal se pouze vhodný nástupce, jak uvedl Jaroslav Čupr z brněnského biskupství. Jenže někteří farníci ve Křtinách si myslí něco jiného a za setrvání svého faráře už sepsali i petici, kterou podepsalo přes 600 lidí.

Na příští bohoslužbu přesto půjde Tomáš Prnka už jen jako farní vikář. Za dob jeho působení byl přitom kostel kompletně zrekonstruován a letos se dokonce dostal na seznam národních kulturních památek. Přibližně za měsíc bude ve křtinském kostele sloužit první mši nový farář. Stane se jím Jan Peňáz z Velkého Meziříčí.