Slavkovský zámek se konečně zbaví vlhkosti

Brno - Už dvacet let trápí po každém dešti podzemní patra barokního zámku ve Slavkově u Brna kvůli špatné izolaci nádvoří vlhkost, plíseň a voda. Na větší sucho se ale už brzy můžou těšit návštěvníci i vedení zámku. Konečně se totiž začalo se stavbou nové izolace. Zdi nádvoří zámku navíc dostanou i nový kabát.

Mokré a plesnivé zdi i stropy, vitríny stojící ve vodě a bahně. Takový pohled se už dvacet let naskýtá každému, kdo se po dešti dostane do podzemních pater slavkovského barokního skvostu. Do podzemí totiž prosakují kvůli špatné izolaci nádvoří vybudované v 90. letech voda a vlhkost, které narušují statiku budov. „Za bouřky a za deště často nevím, jestli tady neteče potok. Prakticky celá zeď je mokrá,“ ukazuje zástupce ředitele slavkovského zámku Jiří Blažek.

Podzemní patra a tím i celou národní kulturní památku ale zachrání izolace samotného srdce zámku - tři sta let starého nádvoří. Na rekonstrukci dělníci pracují právě v těchto dnech. „To vlhko nás trápilo v podstatě posledních dvacet let a rekonstrukce nádvoří by měla přispět k tomu, že tady sice nebude úplné sucho, ale rozhodně tady nebude takový stav, jako je teď,“ říká Jiří Blažek.

Video Reportáž Ivy Gambové
video

Reportáž Ivy Gambové

Kromě nové izolace ale čekají nádvoří i další změny. Jako den a noc totiž vypadají i zdi zámku. Ty zašlé se už brzy znovu zalesknou díky nové fasádě. „Fasáda by měla být hotová v půlce října a podloubí, které je vlastně pod fasádním lešením, bude asi na konci října,“ odhaduje termín dokončení stavbyvedoucí Hynek Miroš.   

Opravy zámeckého nádvoří budou stát čtyřicet milionů korun. Většina peněz přišla z fondu Evropské unie. Návštěvníci se ale nemusí bát, že by kvůli probíhajícím opravám o něco přišli. „Pro návštěvníky to kromě toho, že se fyzicky nedostanou na nádvoří, neznamená žádné omezení. Provoz zámku je naprosto běžný,“ ujišťuje ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.  

V novém kabátě se tak nádvoří zámku představí návštěvníkům v červnu 2010 u příležitosti závěrečného představení Concertus Moravie.

/*json*/{"map":{"lat":49.146719,"lng":16.879616,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.146719,"lng":16.879616,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/