Vinaři finišují, Svatomartinské oslavy se blíží

Mikulov - Svatomartinské oslavy už klepou na dveře. Přesně za 11 dnů odzátkují vinaři první mladá moravská vína, a proto už začínají plnit první lahve. O propůjčení etikety se stylizovaným jezdcem na koni letos usilovala stovka vinařů. Devětaosmdesát vybraných vinařství slíbilo pro letošní rok naplnit mladým vínem milion lahví. To je o 200 tisíc více než v minulém roce.

„Léta máme odzkoušené odrůdy, které na Svatomartinské víno tradičně používáme. U bílých vín Müller Thurgau, u růžových je to Svatovavřinecké a z červených Modrý Portugal,“ prozradila Marta Vítková z mikulovského vinařství.

Loni bylo víno do 10 dnů beze zbytku vyprodáno. Svatomartinské uspělo především díky šikovnému marketingu značky a tomu, že se vinaři dokázali domluvit na jednotném postupu.

Svatomartinské ochutnají také v Bratislavě

„Tím, že se ten symbol objevuje na všech lahvích, je přesně stanoveno, jak má vypadat. Lidé tak ví, co kupují,“ vysvětlil Jaroslav Machovec z Vinařského fondu ČR.

Letos se Svatomartinské víno poprvé předvede i v zahraničí. Slavnostní odzátkování ročníku 2009 je naplánováno i v Bratislavě.