Nad monstrózní solární elektrárnou v Hodoníně visí otazník

Hodonín - V Hodoníně měla stát obří fotovoltaická elektrárna, zastupitelstvo se ale rozhodnutím o územním plánu postavilo stavbě do cesty. Obří projekt, který měl vyrůst na území chráněném komplexem Natura 2000, totiž vadí opozici v městském zastupitelstvu, především Straně zelených. Investor se nyní poohlíží po jiných lokalitách a město může přijít o stovky milionů korun.

Sedmdesát hektarů půdy zaplněných fotovoltaickými panely, investice v miliardách korun a výkon, jaký zatím zřejmě žádná sluneční elektrárna na světě nedosáhla. Takové byly a stále ještě jsou plány společnosti eEnergy Hodonín. Zastupitelé města ale neschválili změnu územního plánu, která by budování elektrárny umožnila, své rozhodnutí zatím odložili. Elektrárna má stát na bývalém vojenském cvičišti Pánov, které je v současné době součástí chráněného komplexu Natura 2000. A to se nelíbí zeleným ani zbytku hodonínské opozice.

Martin Shenar, jednatel společnosti eEnergy Hodonín:

„Po odložení projednání našeho projektu zastupitelstvem zkoumáme, zda zůstat u projektu i při možném zapojení fotovoltaiky v roce 2011. Čím víc ten projekt odkládáme, tím menší je pravděpodobnost, že se udrží současné ceny elektřiny, a tak jsme tento týden zadali poptávku po dalších lokalitách v Česku a na Moravě.“

Reportáž Mirka Pechury (zdroj: ČT24)

„Jako Strana zelených nejsme proti solární energii, ale jsme proti tomu místu. Jestliže je tam Natura 2000 a jde o místo, které by mělo být v rámci ochrany přírody chráněno, tak by tam neměla být výrobní zóna,“ uvedl hodonínský zastupitel Vítězslav Krabička (SZ). Fotovoltaická elektrárna má být pro město zlatým vejcem, protože od provozovatele by mohlo inkasovat téměř dvacet milionů korun ročně po dobu dvaceti až pětadvaceti let.

Martin Shenar, jednatel společnosti eEnergy Hodonín tvrdí, že příroda na Pánově nijak neutrpí, protože elektrárna je z lehkých konstrukcí, které bude možné po skončení její životnosti demontovat a po kterých nic nezůstane.