Žirovnice ubytovala chorobné sběratele

Žirovnice (Pelhřimovsko) – V Žirovnici na Pelhřimovsku řeší složitý problém. Neví si rady s rodinou, kterou už jednou kvůli problematickému soužití z města vystěhovali. Rodina se totiž obklopuje špínou a nepořádkem a s nikým nekomunikuje. Matka a dcera Lněničkovy se tak staly nechtěnou atrakcí Žirovnice. Právě odsud se však musely přibližně před třemi roky nuceně vystěhovat pro neplacení nájemného a především – sousedé si stěžovali na nesnesitelný zápach, který se z jejich bytu linul po celém domě.

Družstevní byt si rodina zaneřádila tak, že se téměř nemohla dostat ven. Matka s dcerou potom bydlely pod větvemi stromů v parku v Batelově až do mrazivých dnů v prosinci loňského roku, dalšího půl roku potom strávily v Jihlavě, po nádražích a hlavně v místním lesoparku. „Tato skupina osob shromažďovala nepořádek, ale byly tam i hygienické problémy,“ prohlásil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Největším problémem kromě výkalů je záliba těchto lidí obklopovat se obrovským množstvím zbytečností. Když po nich uklízeli v Batelově, multikára, která harampádí odvážela, se musela několikrát vrátit. Příslušníci rodiny totiž zřejmě trpí psychickou poruchou nazvanou chorobné sběratelství. „Byly tam potraviny, deky a různé věci, které nepotřebovali,“ potvrdil starosta Batelova Petr Janoušek (ODS) a psychiatr Jaroslav Maxmilián Kašparů doplnil: „Nejenže obtěžují okolí zápachem, ale mohou ohrozit i sami sebe. Pokud by došlo k požáru, budou mít zabarikádovanou možnost východu.“

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Aby rodina nepůsobila problémy v Žirovnici, nastěhovala je radnice do malé místnosti plavčíka na plovárně za městem. Odtud ale nevycházejí, s nikým nekomunikují a odmítly také teplou koupel. „Mají poněkud jinou představu o životě než ostatní občané, zřejmě jsou s tímto způsobem života spokojeni,“ uvedl starosta Žirovnice František Plešák (ODS).

Radnice v Žirovnici, kde má rodina papírově trvalé bydliště, zatím neví, jak svízelnou situaci vyřeší. Svým nezvaným obyvatelům už stihla kromě ubytování vyřídit veškeré doklady i sociální dávky. Co bude dál, si zatím nikdo netroufne ani odhadnout.

Zabarikádovaný vchod
Zabarikádovaný vchod
Více fotek
  • Zabarikádovaný vchod autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1224/122358.jpg
  • Městský úřad Žirovnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1224/122355.jpg