Studenti si připomněli sametovou revoluci

Praha/Třebíč – V souvislosti s dvacátým výročím sametové revoluce pořádala pražská škola v Mikulandské ulici besedu. S mladými lidmi přišli diskutovat ti, kteří před dvaceti lety aktivně vystupovali proti komunistickému režimu. Studenti poslouchali vyprávění o revoluci i o tom, jaké to bylo žít v komunistickém režimu.

Herec a účastník demonstrací Jan Potměšil říká, že je potřeba s mladými lidmi o těchto věcech diskutovat. S tím souhlasí i psycholožka a účastnice demonstrací Dana Němcová. Většina mladých narozených už v demokracii si nesvobodu a život za komunismu představovala jen těžko. Přesto by před rokem 1989 žít nechtěli.

Kromě besed zhlédli žáci i dokumentární film o sametové revoluci. K dvacátému výročí ho do škol distribuuje nadace Člověk v tísni.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Na doby komunismu vzpomínali i v Třebíči

Studenti a učitelé stavební průmyslové školy v Třebíči připravili v rámci oslav výročí sametové revoluce výstavu, scénky a nechybělo ani oblečení, které se před dvaceti lety nosilo. Výstava nabídla dvacet let staré fotografie průběhu revoluce v Třebíči, dobový tisk, korespondence i gramofonové nahrávky. Hned u vstupu do školy hosty netradičně uvítali svazáci a pionýrky.

Hlavní organizátorka akce Eva Růžičková se nechala slyšet, že cílem akce bylo také vyprovokovat komunikaci mezi dětmi a jejich rodiči. Studenti měli donést z domu předměty připomínající předrevoluční dobu. Sešly se stovky exponátů včetně tuzexových bonů nebo netradičních nástěnných koberců. Jedním z nejoriginálnějších exponátů byla samizdatová kopírka.

Škola se kvůli netradičnímu pojetí oslav mimořádně otevřela veřejnosti, chodbami zněly dobové nahrávky a maturantky nacvičily také úryvek spartakiády. Výstava s názvem Jak se rodila svoboda bude ve škole k vidění celý měsíc.

Úryvek spartakiády
Úryvek spartakiády