Cena pozemků v brněnské kamenné kolonii má být čtyřnásobná

Brno - Brněnský magistrát po třech letech přepisuje tzv. cenovou mapu pozemků, tedy přepočítává ceny stavebních parcel. Ve většině případů jdou ceny nahoru, v některých lokalitách až o 400 procent. Přepočítání se dotkne i majitelů domků v lokalitě tzv. kamenné kolonie, která svou polohou spadá do středu města a připomíná spíše venkovské bydlení. Jenže když už konečně magistrát kývnul majitelům nemovitostí k odprodeji pozemků, jejich cena se má zčtyřnásobit. Novou cenovou mapu mají příští týden projednávat brněnští zastupitelé.

Podle cenové mapy se vypočítává některé zdanění a magistrát podle ní hlavně kalkuluje, za kolik peněz prodá své pozemky. Slibované opravy a rekonstrukce v kamenné kolonii radnice neustále odkládá, silnice připomíná tankodrom, kanalizace prakticky neexistuje, na padesát domků funguje jediný vodoměr, občas voda neteče vůbec a popeláři se sem v zimě jednoduše nedostanou.

„Žijeme v místě, kde 9 měsíců v roce nesvítí slunce, pozemky jsou tu zatíženy věcným břemenem. Je tady kanalizace z padesátých let minulého století a nejsou peníze na rekonstrukci,“ řekl ČT mluvčí občanského sdružení Kaménka Roman Šenkýř. Podle obyvatele kamenné kolonie Bohumila Straky město uměle zadržovalo prodej klíčových pozemků vlastníkům, i když o to vlastníci opakovaně žádali a najednou ceny výrazně vzrostou těm lidem, kteří tady po generace bydlí.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Zástupce zpracovatele cenové mapy ale trvá na svém odhadu. „Přesto všechno se tam lidé chtějí stěhovat, chtějí tam bydlet a de facto chtějí ty ceny i přeplácet,“ říká Dušan Cagaš. Za pravdu mu dává i realitní pracovník Jiří Fajkus. „Kamenná kolonie v Brně je něco jako Montmartre v Paříži: naprosto nezaměnitelná atmosféra, genius loci, to místo, ta lokalita je naprosto unikátní a co je důležité, není nafukovací… Cena mi připadá naprosto reálná, a dokonce si dovedu představit prostor pro její navyšování,“ uvedl pro ČT Fajkus.