Ondřej a Jakub z kuřimské kauzy jsou definitivně doma u otce

Brno - Bratry Ondřeje a Jakuba z takzvané kuřimské kauzy bude vychovávat jejich otec Radek. Rozhodl o tom dnes brněnský krajský soud. Zároveň nad jejich výchovou zavedl dohled, protože oba chlapci potřebují psychologickou péči. Dosud byli desetiletý Ondřej a dvanáctiletý Jakub, které týraly jejich matka a teta, v azylovém centru Klokánek v Brně-Líšni. „Obrovská radost, že po těch letech budou kluci doma. A budeme vést normální rodinný život,“ raduje se otec Ondřeje a Jakuba.

Otec musel o své syny tvrdě bojovat. Nejprve je chtěli do péče i prarodiče, ti ale nakonec svůj požadavek stáhli. Předloni zase soud rozhodl, že chlapci ještě musí zůstat v Klokánku a otec musí dokázat, že se o ně dokáže postarat.

„Kluci se těšili k tátovi. Rozhodnutí svěřit je otci je naprosto v pořádku. Oni byli tři týdny u otce a týden u nás a bylo vidět, že se k tatínkovi těší, na že Klokánek už pro ně není to pravé,“ říká Zuzana Blažková, vedoucí brněnského Klokánku.

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Reportáž Michala Šebely

13.01.

Telefonát Michala Šebely

Otec Jakuba a Ondřeje k soudnímu rozhodnutí

Ondřej a Jakub jsou v Klokánku už skoro 3 roky. Policie je tam přivezla v květnu 2007 poté, co mladšího z chlapců našla v komoře domu jejich matky v Kuřimi u Brna. Později vyšlo najevo, že skupina lidí krutě týrala i Jakuba. Za týrání chlapců dostali jejich matka a teta, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek  tresty vězení od pěti do deseti let.

V době, kdy byli hoši týráni, je matka od otce zcela izolovala. S mužem se předtím rozešla, a tak neměl ponětí, co se s dětmi děje. U soudního procesu pak opakovaně prohlásil, že jej to šokovalo. Syny v centru Klokánek pravidelně navštěvoval. Museli si na něj zase zvyknout - zpočátku je bral jen na procházky, postupně s nimi ale trávil více času a v poslední době jsou již tři týdny u otce a týden v Klokánku.

Podle vedoucí centra Zuzany Blažkové soudní znalec navrhl v prosinci 2008, aby se otestovalo, jak si děti na otce zvyknou. Chlapci s tím neměli žádné potíže. Jejich psychický stav se podle odborníků výrazně zlepšil. Chodí do školy a na pobyt u otce se těší. Podle psychologů se ale budou hoši, jimž je nyní deset a 12 let, vyrovnávat s následky týrání celý život. Proto soud rozhodl navíc o dohledu. Pravidelně budou do domácnosti Ondřeje a Jakuba chodit kontroly.