Testování HIV přímo na ulici

Brno - Přímo v brněnských ulicích bude od letošního roku sdružení Podané ruce testovat drogově závislé na AIDS nebo na žloutenku. Sdružení doufá, že tak odhalí skutečné počty nemocných a zároveň zabrání jejich rozšiřování. Projekt se zaměří na cizojazyčné narkomany, například na zahraniční dělníky a další komunity cizinců. Tito lidé totiž sami nevyhledávají v České republice odbornou pomoc. A to nejen ze studu, ale například proto, že nemají zdravotní pojištění, nebo dokonce žijí v ČR nelegálně.

Nejčastější infekční chorobou u narkomanů užívajících nitrožilně heroin nebo pervitin bývá podle oficiálních statistik žloutenka. Jak je to se smrtelně nebezpečnou chorobou AIDS se ale stále dostatečně neví. Nikdo u nás prakticky nezmapoval drogovou scénu cizinců.

Namátkové testy varují

Video Vedoucí projektu Jiří Valnoha
video

Vedoucí projektu Jiří Valnoha

„Udělaly se namátkové testy, zvláště mezi rusky mluvícími uživateli. A právě tam se výrazné procento HIV pozitivních objevilo,“ říká vedoucí brněnského protidrogového Sdružení Podané ruce Jindřich Vobořil.

Projekt podporuje také kraj

Na projekt, který by zmapoval situaci na brněnské drogové scéně zatím nebyly peníze. Teď ale dostalo sdružení Podané ruce 1 a půl milionu korun od Jihomoravského kraje. Sdružení se zaměří hlavně na cizince z východní Evropy nebo Asie. Zajímat se bude také o romskou komunitu. Tamní narkomani často netuší, jak se nemoci vlastně přenášejí a navíc užívají na rozdíl od většinové populace českých narkomanů místo pervitinu heroin. Ten se aplikuje vícekrát denně, proto je riziko přenosu nebezpečného viru větší.

Nejdůležitější je první kontakt

Aby sdružení získalo skutečná čísla a mohlo případně zabránit šíření nemoci, rozroste se tým terénních pracovníků, který bude testovat narkomany na HIV a žloutenku přímo na ulici. „Konkrétně se propíchne špička prstu a z kapilární krve se kapička odkápne na specializovaný test, který je trošku podobný těhotenskému testu,“ vysvětluje vedoucí projektu Jiří Valnoha. A dodává, že nejtěžší práce bude vždy konkrétní lidi nakontaktovat.

První výsledky průzkumu představí sdružení Podané ruce ke konci letošního roku. Do té doby chtějí terénní pracovníci sdružení otestovat nejméně dvě stovky lidí.