Čerstvé mléko přímo od krávy i v Brně

Brno - Ode dneška si Brňané budou moci čepovat čerstvé mléko z „mlékomatu“. Ten byl dnes zprovozněn v nákupním centru na jihu Brna. Mléko, které si tady lidé mohou čepovat do vlastních nebo koupených nádob, bude maximálně 24 hodin staré a nepasterizované. Na mléko jsou kladeny přísné hygienické požadavky, přesto by ho podle odborníků měli lidé převařit.

První automat na mléko v Brně uvedla do provozu firma, která má v plánu umístit po Brně dalších pět mlékomatů. „Automaty se brzy objeví na Vinohradech, na Lesné a v Bystrci, ale také třeba na hlavním vlakovém nádraží. Jednáme s dalšími farmáři, kterým bychom přístroj pronajímali,“ říká jednatel firmy Jaromír Budík.

Například farmář Stanislav Drápal z Křenovic vidí v mlékomatech velkou příležitost, jak se vypořádat s výkupní cenou mléka. Právě ta je důvodem, proč mlékomaty v Česku rostou jako houby po dešti. Výkupní cena, která je 7 korun za litr mléka, totiž farmářům nepokryje ani náklady spojené s produkcí mléka. U mlékomatu si mohou lidé načepovat litr mléka za 16 korun, což už je podle provozovatelů rozumná cena pro zákazníky a zajímavá pro farmáře.

Video První mlékomat v Brně (záběry z mobilního telefonu)
video

První mlékomat v Brně (záběry z mobilního telefonu)

Podle zkušeností farmářů z okolí Brna, kde už mlékomaty fungují, si v půměru lidé odnesou denně kolem pěti set litrů čerstvého mléka. Agrodružstvo ve Vyškově, které si mlékomat nemůže vynachválit, eviduje dokonce za jeden den přes sedm set vytočených litrů mléka.