Kdo přepsal pozemky Zárubových z orné půdy na louky?

Ždírec nad Doubravou – Rodina Františka Záruby z Havlíčkobrodska si stěžuje na chybné údaje o svých pozemcích uvedené v katastru nemovitostí. Chce se bránit. Na katastru prý někdo bez jejich souhlasu změnil záznamy na listu vlastnictví. Úřad ale svou chybu vyloučil. Ten totiž prý v takových případech vystupuje pouze jako evidenční subjekt, o podobných záležitostech tedy nerozhoduje.

František Záruba ze Stružince u Žďírce nad Doubravou je restituent, který v roce 1993 získal po svých prarodičích zpátky několik hektarů lesů, luk a polí. Výměry a veškeré dokumenty potvrzující vlastnictví pozemků má pečlivě uschované. Na katastrálním úřadu ale zjistil, že na listu vlastnictví nemá teď skoro žádné pole s ornou půdou a většina pozemků jeho rodiny je označená jako louky. Podle jeho názoru došlo k písemnému podvodu.

Mluvčí Katastrálního úřadu pro Vysočinu Ludmila Jedličková odmítá, že by došlo k chybě ze strany úřadu. Pozemky však byly vždy považovány za ornou půdu, což je pan Záruba odhodlaný dokázat i soudní cestou. Chce podat trestní oznámení na neznámou osobu, za ornou půdu se totiž mimo jiné platí více peněz.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Katastrální úřad připouští, že na pozemcích Zárubových mohl změnu provést uživatel, tedy zemědělský podnik. Ovšem to se muselo stát pouze před rokem 1996, kdy o ní mohl teoreticky požádat i bez vědomí majitelů. „V současné době bychom samozřejmě odmítli provést zápis, pokud by ho nepředložil vlastník,“ dodala Ludmila Jedličková.

Takto poškozených lidí může být v celé zemi velmi mnoho, zemědělské podniky v devadesátých letech kvůli dotacím převáděly ornou půdu na louky. Katastr proto vyzývá, aby si majitelé svoje listy vlastnictví kontrolovali.

/*json*/{"map":{"lat":49.7444501978,"lng":15.8436584473,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.725366963629,"lng":15.829238891602,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/