Nezaměstnanost na jihu Moravy pokořila téměř šestiletý rekord

Brno - Nezaměstnanost na jihu Moravy výrazně stoupá, v současné době je nejvyšší za posledních téměř šest let. V lednu stoupla míra nezaměstnanosti meziměsíčně o 0,7 bodu na 11,3 procenta. Svůj podíl na tom má stále vliv hospodářeské krize. V září 2008, před začátkem krize, činila 6,1 procenta - v lednu 2009 už 7,7 procenta.

Lidí bez práce, kteří mohli v uplynulém měsíci bezprostředně nastoupit do zaměstnání, bylo 70 030. To je o téměř 4900 více než v prosinci, vyplývá z informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Meziročně tak úřady práce na jižní Moravě evidují o polovinu více práceschopných uchazečů o zaměstnání než loni v lednu. 

Míra nezaměstnanosti stoupla ve všech sedmi jihomoravských okresech. Nejvyšší byla na Znojemsku, kde stoupla o 1,8 bodu na 17,2 procenta. Ve srovnání s ostatními kraji je jižní Morava na sedmém místě. Míra nezaměstnanosti tady byla v prosinci o 1,5 procentního bodu vyšší, než činil celostátní průměr. Nejhůře je na tom Ústecký kraj, nejlépe Praha.

Video Miriam Majdyšová, mluvčí ÚP Zlín
video

Miriam Majdyšová, mluvčí ÚP Zlín

Miriam Majdyšová, mluvčí ÚP Zlín

Ivana Ondráková o nezaměstnanosti v Brně

Počet nabízených volných míst na jižní Moravě v lednu ale stoupl. V uplynulém měsíci jich bylo 3321, tedy o 281 více než v prosinci. Polovina z nich se ale nachází v Brně. Na jedno volné místo v kraji připadalo zhruba 21 práceschopných uchazečů. Je to téměř desetkrát více než předloni v září.

Nezaměstmanost v lednu 2010
Zdroj: MPSV
Autor: MPSV