Vdova po umělci a dobrodruhu Ingrišovi převzala vyznamenání od Peru

Zlín - Nina Ingrišová, vdova po světoběžníkovi Eduardu Ingrišovi, převzala ve Zlíně za svého muže peruánské vyznamenání. Její manžel žil v této jihoamerické zemi v 50. letech a velmi významně ovlivnil tamní kulturu a vědu. Ingrišovu pozůstalost, čítající tisíce fotografií a filmů, spravuje zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy. Eduard Ingriš byl univerzální dobrodruh a umělec. Na jeho operety mezi válkami chodila celá Praha, jeho Niagaru dodnes zpívají trampové, vrcholem dobrodruhova života byl ovšem pobyt v Peru.

„Jeho podíl byl zásadní. Ovlivnil naší hudbu, fotografii, archeologii, malířství a mnoho dalších odvětví,“ vysvětluje Alberto Salas Barahona, velvyslanec Peru v Česku.

Eduard Ingriš byl také skvělý mořeplavec. Když na balzovém voru Kantuta doplul z Peru do Polynésie, potvrdil příchod Inků přes Tichý oceán. „To byl první český mořeplavec, který dobýval Pacifik,“ říká slavný cestovatel Miroslav Zikmund.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Komunistický režim ve vlasti vymazal jeho památku

Do české vlasti se Ingriš už nevrátil. Zatímco ve vlasti adoptivní, v Peru, se o Ingrišovi učí děti ve škole, u nás se komunistický režim postaral, aby vymazal jeho památku. „Je to vyznamenání peruánské vlády, ta česká ještě stále čeká,“ připomíná Magdalena Preiningerová z Muzea jihovýchodní Moravy.

Výstava o Eduardu Ingrišovi putovala po tuzemských muzeích. Nyní ji zlínské muzeum nabídlo peruánské vládě. Ta nabídku s díky přijala.