Magistrát kvůli pochybení stavebního odboru prohrál každý třetí soudní spor

Brno - Za poslední dva roky prohrál brněnský magistrát každý třetí soud týkající se územních a stavebních řízení. Na soudních nákladech kvůli chybám a neznalostem svých úředníků na stavebním odboru zaplatil 200 000 korun z kapes daňových poplatníků. Takovou bilanci dnes zveřejnilo ekologické sdružení Nesehnutí, které si objednalo právní analýzu magistrátních soudních sporů u advokátní kanceláře Šikola a Ekologického právního servisu.

„Celkem jsme posuzovali 61 rozsudků, které za poslední dva roky krajský soud vydal a zabýval se tam pochybení stavebního odboru magistrátu, z nich 21 magistrát prohrál, tedy celou jednu třetinu“ vypočítává poměr vyhraných a prohraných sporů právnička Sandra Podskalská z kanceláře Šikola.

Analyzované případy se týkaly jak velkých projektů typu odsun železničního nádraží Brno nebo výstavba víceúčelového komplexu na Majdalenkách, tak menšími stavbami, kde například sousedovi vadila nějaká přístavba na vedlejším domě.

Video Magistrát kvůli pochybení stavebního odboru prohrál každý třetí soudní spor
video

Magistrát kvůli pochybení stavebního odboru prohrál každý třetí soudní spor

Magistrát kvůli pochybení stavebního odboru prohrál každý třetí soudní spor

Reakce náměstka primátora města Brna Ladislava Macka (ČSSD)

Nejčastější prohřešky magistrátu, kvůli kterým soudní spor prohrál, vyjmenovává Milan Štefanec z Nesehnutí: „Úředníci se dopouštěli nezákonitostí například tím, že pokud se do toho řízení přihlásil někdo, kdo proti té stavbě protestoval, tak ho do toho řízení vůbec nepustili, nebo jeho připomínky ignorovali. Oblíbené je také to, že některá veřejná projednávání se konají například v době svátků, prázdnin, Vánoc. Popřípadě se děje to, že informace, že se máte zúčastnit nějakého jednání dostanete jeden, dva dny dopředu“.

Magistát za poslední dva roky zaplatil na prohraných sporech 200 000 korun na soudních výlohách. Podle právníků je ale škoda daleko vyšší, protože kvůli chybám úředníků se nemohli někteří lidé oficiálně postavit proti stavebním projektům, se kterými nesouhlasili a budou muset už napořád snážet stavbu na vedlejším pozemku, který jim nějakým způsobem zasahuje do života. 

Ekologický právní servis navrhuje pro zlepšení situace například zavedení osobní zodpovědnosti úředníků při rozhodování v rámci územního a stavebního řízení.

Svoji analýzu chtějí poslat zejména úředníkům na odbor územního a stavebního řízení, ale také všem vrcholným reprezentantům města a tajemníkovi magistrátu.