Dusno na jihomoravských radnicích

Brno - Celý minulý týden to vypadalo, že další jihomoravská radnice přijde o starostu. Po Hodonínu, Brně - Králově Poli a Moravském Krumlově se otřásala židle pod starostou Vyškova Petrem Hájkem (ČSSD). Odvolat ho chtěli na dnešním zasedání zastupitelstva jeho vlastní spolustraníci, protože podle nich zastává příliš mnoho funkcí. Nakonec to ale vypadá, že se obě strany dohodly a zastupitelstvo se odvoláním vůbec nebude zabývat.

Petr Hájek, dlouholetý starosta Vyškova, ale také krajský zastupitel a od loňského léta i poslanec. Podle jeho spolustraníků je těch funkcí na jednu osobu už trochu moc, a tak chtěli na dnešním zastupitelstvu navrhnout odvolání Hájka z čela radnice. Nakonec ale změnili názor.

„Jednali jsme včera do pozdního večera a dohodli jsme se na jiném fungování našeho zastupitelského klubu. Zavřeme oči a zacpeme si uši, do voleb to nějak vydržíme,“ říká vůdce vnitřní opozice Jiří Piňos (ČSSD). Zastupitelé tak dnes odvolání starosty nejspíš vůbec nebudou řešit. Napětí ale trvá dál, podle starosty se vyřeší až po květnových volbách do sněmovny, ve kterých už Petr Hájek kandiduje na prakticky nevolitelné 16. pozici.

Video Petr Hájek (ČSSD) - starosta Vyškova
video

Petr Hájek (ČSSD) - starosta Vyškova

Vnitrostranické převraty

Vyškovská radnice přitom není jediná, kde v poslední době straníci odvolávají své starosty. Jako první padl v lednu první muž Hodonína Lubor Šimeček (ODS). Srazila ho nahrávka, která vzbuzuje podezření, že vyjednával o úplatcích. „Cítím ale širokou podporu od lidí, v letošních volbách určitě kandidovat budu – ať už za ODS, nebo bez ní,“ popsal dnes své plány Šimeček.

Další na řadě byl místostarosta Brna - Králova Pole René Pelán (ODS). Muže, který se proslavil odbroušením symbolů srpu a kladiva z pomníku rudoarmějců, odvolali ostatní členové ODS, se kterými měl delší dobu spory. Prý po něm požadovali přidělení bytu členovi ODS a přidělování zakázek stavební firmě radního Jaroslava Folprechta, což odmítl. Ani Jaroslav Folprecht ani nikdo z královopolské ODS se minulý týden nebyl schopen přes opakované žádosti o rozhovor k nařčením vyjádřit.

Do třetice měl namále starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý, rovněž z ODS. Hlasování o nedůvěře ale minulý týden ustál - už potřetí v tomto volebním období. Naopak odstoupili po něm tři radní, kteří jeho sesazení navrhli, o jejich nástupcích rozhodne dnes odpoledne zastupitelstvo. „Zanechává to ve mně pocit hořkosti, ale od kandidatury v dalších volbách mě to neodradí,“ ujistil Mokrý.