Brněnští lékaři upravili srdce, zabrání tak hrozbě mrtvice

Brno - Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno použili novou metodu, která může pomoci lidem ohroženým cévní mozkovou příhodou. Při speciálním zákroku upraví srdce tak, aby se tam nemohla vytvořit krevní sraženina, která pak může mrtvici způsobit. Zákrokem lékaři léčili prvního pacienta a jako první v ČR použili moderní nikltitanový implantát.

Na operaci čekají další dva lidé a ročně by ji mohlo absolvovat 40 až 50 kardiaků, záležet však bude na úhradách od zdravotních pojišťoven.

Podle Petra Kaly, vedoucího lékaře kardiologické kliniky, vyjde zákrok asi na 100 tisíc korun. Vhodný je pro pacienty, kteří mají chronickou fibrilaci síní. „To znamená, že srdíčko nepumpuje krev, jak má,“ popsal. V takzvaném oušku levé síně se méně vyměňuje krev a může tam vzniknout sraženina. Problém nastává, když se dostane do krevního oběhu.

Video Jindřich Špinar, přednosta interní kardiologické kliniky o nové metodě operace srdce
video

Jindřich Špinar, přednosta interní kardiologické kliniky o nové metodě operace srdce

Při operaci lékaři ouško uzavřou speciálním uzávěrem. Pacient je při operaci při vědomí, na sále stráví asi hodinu a půl, zákrok samotný trvá kolem 15 minut.

Ohrožena je třetina lidí

Cévní mozková příhoda má vážné následky pro 30 procent lidí, které postihne, ti skončí jako invalidé. Zbývajících 70 procent se vyléčí, mrtvice je však může postihnout znovu. Riziko cévní mozkové příhody je nejvyšší u těch, kteří mají zároveň například vysoký krevní tlak, cukrovku, sníženou výkonnost srdce i srdeční selhání.