Brno chce motivovat živnostníky, aby třídili odpad. Nízkými cenami za likvidaci

Brno - Podpořit podnikatele, aby lépe a s daleko větší chutí třídili odpad, se rozhodl brněnský nagistrát. Dosud totiž za jeho likvidaci museli platit nemalé částky. Teď jim chce radnice nabídnout nový ceník, v němž budou minimální a nebo dokonce nulové částky. Přiblíží se tak běžnému občanovi města, který má v současné době možnost odpad jako sklo, plast, papír nebo tetrapakové krabice zdarma vyhodit do vyhrazených kontejnerů přímo na ulici. Vyvážet odpad do sběrných dvorů ale budou muset nadále.

Změna by podle náměstka brněnského primátora Martina Andera (SZ) měla podnikatele povzbudit a podpořit je, aby třídili a likvidovali odpad i nadále a ještě lépe. „Často se nám stávalo, že pouliční kontejnery určené na odpad z domácností, jsou přeplňovány právě živnostníci. Ti si tak ulehčují svoji povinnost a likvidují jej tak potají,“ vysvětlil důvody radnice Ander.

Cena za odevzdání kila papíru se v současné době pohybuje kolem dvou korun. Podle nového ceníku, který připravuje pro živnostníky a podnikatele město, by měli papír nechávat ve sběrných dvorech zdarma. Stejně jako třeba hliníkové obaly, pet lahve nebo sklo. Naopak vysoké zůstanou ceny u chemikálii a jiných nebezpečných odpadů, které se nedají recyklovat.

Video Náměstek primátora města Brna Martin Ander (SZ) o plánovaných cenách za odpad
video

Náměstek primátora města Brna Martin Ander (SZ) o plánovaných cenách za odpad

Takový krok by se mohl živnostníkům zamlouvat. „Myslím si, že se chovám ekologicky, protože ten papír sbírám a nelíbí se mi, že mám za to ještě platit,“ uvedl projektant Petr Daniel, jeden z kritiků dosavadních pravidel.

Snížení cen za uložení odpadu pro živnostníky umožní i rekonstrukce brněnské spalovny, která bude v následujících měsících schopná spalovat odpad efektivněji než dříve. Kromě tepla začne vyrábět i elektřinu, a k tomu o poznání levněji.

Z toho vychází také nové ceny a záměr města. Podle filosofie brněnských představitelů by tak měli živnostníci platit nižší cenu za to, co lze recyklovat nebo spotřebovat ve spalovně na energii, než za odpad, který skončí na skládce. Nový ceník pro podnikatele musí ještě projít městskou radou a měl by vejít v platnost prvního dubna.