Pavián Heiko, známý tulák, se vrátí do výběhu

Brno - Dvojnásobný uprchlík, opičák Heiko, se brzy vrátí do svého výběhu. Po jeho posledním útěku loni v říjnu se ho brněnská zoo nejdřív chtěla zbavit. Brňané se ale za populárního útěkáře postavili. A tak v Brně zůstane. Před neplánovanými výlety by ho měl odradit upravený výběh a později také opičí samice, které k němu zoologická zahrada chce přidat.

Poprvé se pavián rodu dželada Heiko vydal za dobrodružstvím za branami brněnské zoo v září 2007. Jeho tuláckou výpravu ukončila až rána z narkotizační pušky. To ale toulavého opičáka neodradilo. O dva roky později, loni v říjnu, překonal nové elektrické zábrany. Zpátky domů ho přilákal až hlad. Po manévrech, které opět zabraly ošetřovatelům a policii několik dní, řeklo vedení zoologické zahrady dost. Heiko měl jít jinam.

„Heiko se stal takovou malou celebritou a Brňané sledovali jeho útěky. Když jsme se rozhodovali, že už ho u nás nechceme, dostal jsem celou řadu pošty a mailů, které mě žádali, aby tady Heiko zůstal. Tak jsem se nechal přemluvit,“ uvedl Martin Hovorka, ředitel ZOO Brno. Domov Heika a dalších dvou opičích samců ale potřeboval upravit. Plot výběhu je teď o metr vyšší, přibyly další ohradníky a elektrické zábrany. Zmizet ještě musí některé stromy. To vše bude zoo stát tři čtvrtě milionu.

Video Známý uprchlík, opičák Heiko, bude mít nový výběh
video

Známý uprchlík, opičák Heiko, bude mít nový výběh

A kdo Heikovi pomohl „zůstat“? Jeho fanoušci. Pomocí placených esemesek. „Dostali jsme něco kolem 820 sms zpráv a vybrali jsme tak kolem pětadvaceti tisíc korun, pak ještě máme upomínkové předměty, které se budou prodávat a výtěžek půjde na ten výběh,“ dodal Hovorka.

Zoo slavnostně otevře upravený výběh asi za čtrnáct dní. Podle ošetřovatelů ale útěkáři Heikovi v dalších výpravách za svobodou ani nová opatření zřejmě nezabrání. Na potřebné úpravy za desítky milionů jako například betonový příkop brněnská zoo nemá peníze. V létě proto přibudou ve výběhu opičí samice. Vedení doufá, že ty už Heika doma udrží.