Pavián Heiko, známý tulák, se vrátí do výběhu

Brno - Dvojnásobný uprchlík, opičák Heiko, se brzy vrátí do svého výběhu. Po jeho posledním útěku loni v říjnu se ho brněnská zoo nejdřív chtěla zbavit. Brňané se ale za populárního útěkáře postavili. A tak v Brně zůstane. Před neplánovanými výlety by ho měl odradit upravený výběh a později také opičí samice, které k němu zoologická zahrada chce přidat.

Poprvé se pavián rodu dželada Heiko vydal za dobrodružstvím za branami brněnské zoo v září 2007. Jeho tuláckou výpravu ukončila až rána z narkotizační pušky. To ale toulavého opičáka neodradilo. O dva roky později, loni v říjnu, překonal nové elektrické zábrany. Zpátky domů ho přilákal až hlad. Po manévrech, které opět zabraly ošetřovatelům a policii několik dní, řeklo vedení zoologické zahrady dost. Heiko měl jít jinam.

„Heiko se stal takovou malou celebritou a Brňané sledovali jeho útěky. Když jsme se rozhodovali, že už ho u nás nechceme, dostal jsem celou řadu pošty a mailů, které mě žádali, aby tady Heiko zůstal. Tak jsem se nechal přemluvit,“ uvedl Martin Hovorka, ředitel ZOO Brno. Domov Heika a dalších dvou opičích samců ale potřeboval upravit. Plot výběhu je teď o metr vyšší, přibyly další ohradníky a elektrické zábrany. Zmizet ještě musí některé stromy. To vše bude zoo stát tři čtvrtě milionu.

A kdo Heikovi pomohl „zůstat“? Jeho fanoušci. Pomocí placených esemesek. „Dostali jsme něco kolem 820 sms zpráv a vybrali jsme tak kolem pětadvaceti tisíc korun, pak ještě máme upomínkové předměty, které se budou prodávat a výtěžek půjde na ten výběh,“ dodal Hovorka.

Zoo slavnostně otevře upravený výběh asi za čtrnáct dní. Podle ošetřovatelů ale útěkáři Heikovi v dalších výpravách za svobodou ani nová opatření zřejmě nezabrání. Na potřebné úpravy za desítky milionů jako například betonový příkop brněnská zoo nemá peníze. V létě proto přibudou ve výběhu opičí samice. Vedení doufá, že ty už Heika doma udrží.