Laboratoř chůze pomáhá dětem po mozkové obrně

Brno - Přesnější diagnostika a lépe zacílená léčba je podle lékařů výsledkem přibližně půlročního fungování jediné laboratoře chůze v Česku, kterou provozuje Fakultní nemocnice Brno. Zařízení je určeno pro děti postižené spastickou mozkovou obrnou. Laboratoř umožňuje přesně analyzovat pohybové vady. Výsledky slouží lékařům k dobré přípravě před případným operačním zásahem.

Za necelých osm měsíců laboratoří prošlo 610 dětí. Bezmála 150 z nich pak podstoupilo operaci. Asi 150 dětí je na čekací listině pro vyšetření. Diagnostika je podle lékařů díky laboratoři asi o deset procent přesnější. „Další velkou výhodou je to, že se výsledky vyšetřování archivují. Můžeme se k nim kdykoliv vrátit a sledovat změny u pacienta,“ řekl vedoucí laboratoře Jan Poul.

Zřízení nového pracoviště za přibližně osm milionů korun vloni umožnil příspěvek z takzvaných norských fondů. Do roku 2012 je provoz laboratoře díky tomu zajištěn. „Do té doby musíme zajistit krytí ze zdravotních pojišťoven,“ uvedl Poul.

Video Laboratoř chůze
video

Laboratoř chůze

Zařízení funguje na principu snímání chůze postižených dětí osmi infračervenými kamerami, které jsou zaměřeny na značky nalepené na dolních končetinách. Zařízení je bezdrátové, děti tedy nic neomezuje v pohybu. Výsledkem vyšetření je podrobná počítačová analýza pohybu, svalové aktivity, hybnosti kloubů a tlaků, které při chůzi působí na podložku.

Dětská mozková obrna vzniká na základě poškození mozku či infekce většinou v době okolo porodu. Problémy s pohybem patří k hlavním důsledkům choroby, která snižuje kvalitu života pacienta i jeho blízkých. Některé deformace pohybu však lékaři dokážou řešit operativně. První fází léčby je rehabilitace, pokud není úspěšná, lékaři začnou zvažovat operaci.