Už brzy se bude v Bruselu rozhodovat o sporu kolem provozování regionálních vlaků

Brno - Spor společnosti Student Agency a krajů pokračuje. Vedení firmy už má v ruce stížnost pro Evropskou komisi. Ta by měla posoudit, zda kraje udělaly chybu, když se rozhodly udělit dotace na provoz regionálních vlaků z převážné většiny pouze Českým drahám. Společnost Student Agency chtěla zahájit provoz vlaků prostřednictvím dceřiné společnosti Regio Jet.

Ta v podnětu pro Evropskou komisi argumentuje, že nabízela stejné služby s výrazně menší žádostí o podporu z dotací a kraje tak mohly ušetřit. Dále upozorňuje, že kraje na zakázku v hodnotě 150 milionů korun ani nevypsaly výběrové řízení, nebo už vyhlášené tendry zrušily. „Situace je taková, že normálně dosloužíme tu smlouvu, co máme s Českými drahami, a nic zásadního se nestane,“ řekl Jaroslav Pospíšil (ODS), radní Jihomoravského kraje.

Vedení společnosti už má dokument kompletně připravený a čeká na předložení Evropské komisi. Do té doby chce být největší český soukromý dopravce opatrný a podrobnější informace poskytne zhruba do čtrnácti dní, kdy se má stížnost dostat na stůl komisařům. Situaci může jako jediná změnit právě Evropská komise. O tom, jestli české firmy nedostaly podporu ze státních financí, totiž nerozhodují naše úřady. Komise dosud v České republice svoje právo neuplatnila.

Video Vyjádření Jaroslava Pospíšila (ODS) ke sporu Student Agency kolem provozování regionálních vlaků
video

Vyjádření Jaroslava Pospíšila (ODS) ke sporu Student Agency kolem provozování regionálních vlaků

Kraje firmě nedůvěřují

Na to, co bude dál, čekají i další soukromí dopravci, kteří mají zájem o provozování regionálních vlaků. Zástupci krajů spolu s Českými drahami se ale k situaci staví stále stejně. Podle nich neměl majitel Student Agency Radim Jančura ve skutečnosti nikdy zájem železniční dopravu provozovat a snaží se jenom zviditelnit svojí firmu. Jančura ale trvá na tom, že jeho společnost by byla schopná jezdit s vlaky od roku 2011 a tím konkurovat Českým drahám, a to jak na hlavních, tak na lokálních tratích.

Jančura už také podal kvůli sporu o přerozdělování dotací trestní oznámení na jihomoravského hejtmana Michala Haška.