Už brzy se bude v Bruselu rozhodovat o sporu kolem provozování regionálních vlaků

Brno - Spor společnosti Student Agency a krajů pokračuje. Vedení firmy už má v ruce stížnost pro Evropskou komisi. Ta by měla posoudit, zda kraje udělaly chybu, když se rozhodly udělit dotace na provoz regionálních vlaků z převážné většiny pouze Českým drahám. Společnost Student Agency chtěla zahájit provoz vlaků prostřednictvím dceřiné společnosti Regio Jet.

Ta v podnětu pro Evropskou komisi argumentuje, že nabízela stejné služby s výrazně menší žádostí o podporu z dotací a kraje tak mohly ušetřit. Dále upozorňuje, že kraje na zakázku v hodnotě 150 milionů korun ani nevypsaly výběrové řízení, nebo už vyhlášené tendry zrušily. „Situace je taková, že normálně dosloužíme tu smlouvu, co máme s Českými drahami, a nic zásadního se nestane,“ řekl Jaroslav Pospíšil (ODS), radní Jihomoravského kraje.

Vedení společnosti už má dokument kompletně připravený a čeká na předložení Evropské komisi. Do té doby chce být největší český soukromý dopravce opatrný a podrobnější informace poskytne zhruba do čtrnácti dní, kdy se má stížnost dostat na stůl komisařům. Situaci může jako jediná změnit právě Evropská komise. O tom, jestli české firmy nedostaly podporu ze státních financí, totiž nerozhodují naše úřady. Komise dosud v České republice svoje právo neuplatnila.

Kraje firmě nedůvěřují

Na to, co bude dál, čekají i další soukromí dopravci, kteří mají zájem o provozování regionálních vlaků. Zástupci krajů spolu s Českými drahami se ale k situaci staví stále stejně. Podle nich neměl majitel Student Agency Radim Jančura ve skutečnosti nikdy zájem železniční dopravu provozovat a snaží se jenom zviditelnit svojí firmu. Jančura ale trvá na tom, že jeho společnost by byla schopná jezdit s vlaky od roku 2011 a tím konkurovat Českým drahám, a to jak na hlavních, tak na lokálních tratích.

Jančura už také podal kvůli sporu o přerozdělování dotací trestní oznámení na jihomoravského hejtmana Michala Haška.