Muzeum romské kultury připomnělo transport do koncentračního tábora

Brno – Rozkaz říšského ministra vnitra a vůdce SS Heinricha Himmlera se stal před 67 lety spouštěcím mechanismem hrůzných událostí. 7. března 1943 byl z Brna vypraven první transport protektorátních Romů do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau.

Hned první den bylo do Osvětimi převezeno přes tisíc Romů, většina z nich nepřežila. Cesta do vyhlazovacího tábora čekala v protektorátu Čechy a Morava celkem šest a půl tisíce romských mužů, žen a dětí.

Muzeum romské kultury si tento smutný den každoročně připomíná. Také dnes položili účastníci vzpomínkového aktu kytice u pamětní desky v muzeu. Součástí piety byly také proslovy hostů a hudební vystoupení.

Video Michal Schuster, historik Muzea romské kultury
video

Michal Schuster, historik Muzea romské kultury

Pietní akt má vyjádřit naději, že podobné události se už nebudou opakovat. Památník romského holocaustu by měl také vyrůst v místě bývalého sběrného tábora v Hodoníně u Kunštátu, kde byli i brněnští Romové při transportech shromažďováni. Za tímto účelem totiž, po měsících průtahů, v prosinci areál Žalov odkoupilo Ministerstvo školství ČR. Do té doby místo fungovalo jako rekreační středisko.