Odčerpávání fekálií museli asistovat strážníci

Brno - Nekoupeme se, šetříme vodou, prádlo vozíme do prádelny. Asi tak vypadá život ve dvou desítkách rodin v brněnských Holáskách. Od konce února se musí obyvatelé ve Widmannově ulici uskromnit kvůli problémům s napojením svých domů do kanalizační sítě.

Majitelé přibližně dvaceti domů, které prošly kolaudací v roce 2005, doplatili na nestandardní napojení k městské kanalizační síti. To zajišťovalo několik firem – první vlastní čerpací stanici, druhá pozemky pod ní, třetí měla na starost napojení do městské sítě. Neproplacené faktury a několikerá změna majitelů firem však řetězec koncem února přerušily a odpad se začal hromadit v jímce.

O její vyprázdnění se dnes musel postarat fekální vůz. Jeho příjezd se neobešel bez asistence  brněnských strážníků. Nebylo totiž jasné, jestli vůz může na soukromý pozemek k čerpací stanici vůbec vjet. Povolení se nakonec podařilo zajistit ústní formou. Vyvážení odpadu „postaru“ bude do vyřešení situace nezbytné i přes uskromnění obyvatel každý třetí den.

Video Obyvatelka Holásek a starosta MČ Tuřany o problémech s kanalizací
video

Obyvatelka Holásek a starosta MČ Tuřany o problémech s kanalizací

„Tady je problém komu patří kanalizace, komu patří pozemky, původní majitelé tu firmu několikrát prodali, majetková struktura je nepřehledná,“ uvedl starosta Tuřan Miroslav Dorazil (ODS). Ze situace jsou nešťastní pochopitelně i majitelé domů. „Koupeme se mimo dům, nepereme, naštěstí máme v blízkosti rodiče, tak chodíme k nim,“ uvedl jeden z majitelů. „Je to katastrofa. Teď záleží všechno na státních úřednících,“ stěžoval si další.

Majitelé domů vidí jako řešení přímé připojení do městské kanalizační sítě. Obrátili se kvůli tomu už na brněnský magistrát.