V Brně docházejí lidé na dialýzu už od roku 1971

Brno - Za rok se v České republice uskuteční kolem 300 transplantací ledvin. Jenom ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně lékaři provedli 41 transplantací tohoto životně důležitého orgánu. Podle odborníků onemocnění spojených s ledvinami má ještě přibývat. Ohroženou skupinou jsou hlavně cukrovkáři a lidé trpící obezitou.  A právě na to chce upozornit dnešní Světový den ledvin. Některá dialyzační centra nabízí v rámci tohoto dne vyšetření ledvin zdarma. V Jihomoravském kraji takovéto vyšetření, kdy pacientovi odeberou lékaři krev a moč, provádí například Fakultní nemocnice Brno Bohunice.

„Já jsem to zjistil, až se to onemocnění začalo projevovat. Neměl jsem žádné problémy a najednou jsem ze dne na den začal otékat, tak mě museli akutně odvézt do nemocnice. Tam zjistili, že mám nefunkční ledviny,“ svěřil se České televizi Josef Pečínka, který už 7 let dochází do Fakultní nemocnice u sv. Anny na dialýzu. Právě tomu se snaží lékaři pomocí Světového dne ledvin předejít. Laickou veřejnost informují hlavně o možnostech včasného odhalení nemocí ledvin, o prevenci a také o podobě léčby.

První dialýza v Jihomoravském kraji byla provedena ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v roce 1971. Pacient, který ji podstoupil díky ní a následující léčbě žil dalších 15 let. I dnes je zájem o služby lékařů v této nemocnici stále velký. „Potřeba stoupá, objevuje se stále více diabetiků se selháním ledvin. My jsme v současné době rozšířili kapacitu našeho centra. Od začátku března jsme otevřeli další směnu v rámci našeho chronického dializačního programu, právě proto, že jsme měli už nedostatek dialyzačních míst,“ vysvětlil vedoucí lékař Nefrologie a Hemodialyzačního střediska Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jan Svojanovský. A do budoucna plánují dialyzační centrum dále rozšiřovat. Nemocných lidí totiž stále přibývá.

Video Doktor Jan Svojanovský vysvětluje jak funguje dialýza
video

Doktor Jan Svojanovský vysvětluje jak funguje dialýza

Doktor Jan Svojanovský vysvětluje jak funguje dialýza

Problémy s ledvinami se nejčastěji léčí dialýzou