Hroby Rudoarmějců jsou pod památníkem v Králově Poli, potvrdil výzkum

Brno -  Dva nezávislé geofyzikální posudky, které si objednal brněnský magistrát potvrdily, že se pod památníkem skutečně nachází hromadný hrob vojáků. To zpochybňovali někteří odpůrci současné podoby památníku. Magistrát tak nepočítá s tím, že by na pietním místě dělal nějaké zásadní změny, krom odstranění srpu a kladiva.

Památník se srpem a kladivem měl  připomínat oběti z řad sovětských vojáků  na konci 2. světové války. Jenže pro někoho jsou to symboly Rudé armády, pro jiného upomínka komunistického režimu. Z pietního místa se tak stalo místo demonstrací, hádek a vandalismu. 

Kvůli hádkám o srp a kladivo se ale zapomnělo na to, že se stále jedná o pietní místo, kde je podle historiků pohřbeno nejméně 300 lidí. Ti nejradikálnější dokonce hlasitě pochybovali, jestli jsou v místě vojáci skutečně pochovaní. Bývalý místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) si na to nechal dokonce udělat posudek. 
 
„Šlo se nějakou radarovou technikou a opravdu se zjistilo, že v tom prostoru, kam všichni chodí, klaní se k těm obrubníkům, tak není vůbec nic,“ tvrdil Pelán
 
Pokud by se skutečně potvrdilo, že památník je prázdný nebo jsou hroby na jiném místě, znamenalo by to zásadní změny a tím i spory města s ruským konzulátem. Magistrát si ale oddechl, dvě studie, které Česká televize získala, potvrzují, že hromadné hroby jsou pod památníkem. Stěhování tedy nehrozí.

Video Reportáž Evy Lípové
video

Reportáž Evy Lípové

Srp a kladivo se na pomník dostaly během jeho rekonstrukce v roce 2007. Na žádost ruského konzulátu je tam nechal umístit brněnský magistrát. Ten je teď chce nechat zase raději obrousit a místo nich nechá vytesat jména padlých.