Soudci chtějí žalovat umělce za nepravdivou výstavu

Brno - Nejvyšší soud a další brněnské představitele justice rozhněvala kontroverzní pražsklá výstava, která poukazuje na komunistické šrámy mužů a žen v talárech. Organizátoři totiž chybně spojili nejméně čtyři soudce s politickými procesy minulého režimu. Někteří z nich už zvažují žalobu.

31 mužů a žen v talárech mělo sloužit jako loutky minulému režimu v politických procesech, alespoň podle skupiny Pode Bal. Originální nápad výstavy ale narazil na nedostatečné ověřování skutečností. Výstavu umělci zahájili minulý týden v pražském centru Dox. Do dneška už ale dva portréty z galerie zmizely a následovat je budou pravděpodobně další. České televizi se podařilo zjistit, že nejméně dva další soudce umělci očernili neprávem.

Například Zdeněk Bureš z Krajského soudu měl v roce 1978 odsoudit dva muže za podvracení republiky ke třem rokům vězení. Zdeněk Bureš přitom v té době ještě navštěvoval gymnázium. Jeho podobiznu i s rozsudky z pera jiného soudce sice umělci stáhli z vernisáží, v padesáti tisících výtiscích Lidových novin ale už zůstal. Podobně je na tom i státní zástupce Roman Hájek, kterému už dokonce začaly chodit nenávistné dopisy. „Informace jsou nepravdivé, je to hrubá lež, “ řekl Roman Hájek, který zvažuje žalobu a od umělců požaduje veřejnou omluvu.

Video Petr Motyčka, člen skupiny Pode Bal
video

Petr Motyčka, člen skupiny Pode Bal

Petr Motyčka, člen skupiny Pode Bal

Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu ČR

Petr Kovanda, státní zástupce

Roman Hájek, státní zástupce

„Bylo téměř nemožné si ověřovat s přesností, že tento člověk je tento člověk, i když tomu vše nasvědčovalo,“ hájí se Petr Motyčka, člen skupiny Pode Bal. Zeštíhlená výstava ani přes zjevné pochybení podle Motyčky není v ohrožení. Naopak. Výtvarníci pracují na jejím doplnění.