Brno bude mít sochu prezidenta Beneše

Brno - Novou sochu druhého československého prezidenta nechala před budovu Právnické fakulty Masarykovy univerzity postavit Československá obec legionářská. Sochu, která je v pořadí druhou kopií díla Myslbekova žáka Karla Dvořáka, dnes odpoledne položil na místo jeřáb. Její slavnostní odhalení se uskuteční v sobotu za přítomnosti primátora města.

„Je zajímavé, jak velký odpor vztyčení této sochy vzbudilo mezi sudetskými Němci,“ řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL). Podle něj na radnici přišlo spoustu dopisů zmiňujících Benešovy dekrety. Některé z dekretů se týkaly části československých občanů německé a maďarské národnosti. Zbavily je československého občanství a vedly ke konfiskaci jejich majetku. Podle historiků dekrety vytvořily předpoklad pro jejich pozdější odsun.

Odsunutí Němci museli ve městě nechat téměř všechen majetek. Neblaze proslulý je také takzvaný pochod smrti z roku 1945, v němž podle některých pramenů zahynuly stovky, podle jiných tisíce lidí.

Video Instalování sochy E. Beneše před Právnickou fakultou
video

Instalování sochy E. Beneše před Právnickou fakultou

Podle Rychnovského jsou poválečné záležitosti stále živé. „Tito lidé mají pocit nespravedlnosti, přitom nikdo z nich nevzpomněl na to, co Němci dělali zde našim lidem za války,“ řekl. Sám odhalení sochy uvítal.

Benešovo veřejné působení s Brnem souvisí okrajově. Místo u právnické fakulty tak zástupci radnice a odbojáři nakonec vybrali proto, že byl Beneš právník. Z místa se navíc dívá na budovu brněnské techniky - bývalé Benešovy vysoké školy technické.

Benešova socha je kopií té, která stojí před Černínským palácem v Praze. Její odhalení v roce 2005 vzbudilo ostré protesty sudetských Němců a kritizovali ho i tehdejší bavorský a maďarský premiér.