Rozkvetly chráněné bledule jarní

Jihlava – Na Vysočině konečně zavládlo jaro. Projevuje se to mimo jiné i tím, že v těchto dnech rozkvetly květy bledule jarní v Národní přírodní rezervaci Ransko u Žďáru nad Sázavou. V tomto případě se jedná o mimořádně vzácnou lokalitu s nejrozsáhlejším výskytem této chráněné rostliny u nás i v Evropě. Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se ji teď snaží ochránit před nájezdy různých nenechavců.

Bílé moře květů bledulí - i tak se dá popsat tento unikátní prostor o rozloze několika fotbalových stadionů. Ransko patří mezi přísně chráněné evropsky významné lokality. Na vzácný přírodní úkaz se sem teď přijíždějí dívat i školní zájezdy. „Tato oblast je místní unikát. Chceme, aby si toho děti vážily a zároveň si uvědomily, kde bydlí a co za vzácnost tady je,“ říká učitelka ze Ždírce nad Doubravou Hana Adamová. „Učíme se o tom, že nemáme chodit z cesty a že se zde nesmí nic trhat,“ říká jeden z žáků. „Nesmí se tu trhat květiny, protože jsou chráněné, a nesmí se tu ani křičet,“ dodává druhý. 

Na nenechavce, kteří jsou schopní si odtud květiny odnášet i s cibulkami ve velkých taškách, se ochranáři zaměřují pravidelnými hlídkami. Za ničení rezervace hrozí pokuta v desítkách tisíců korun. „Snažíme se návštěvníky, kteří by nevěděli, jak se chovat, trošku usměrnit,“ uvádí Pavlína Bukáčková ze Správy CHKO Žďárské vrchy. 

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Kromě chráněných bledulí jarních je v Ransku v této době k vidění i silně vonící růžově kvetoucí keřík lýkovce jedovatého a do květu se chystají i další rostliny. „Devětsily, podléšky, sasanky jarní a postupně začnou přibývat další květiny, které potřebují více tepla a světla,“ upozorňuje Pavlína Bukáčková. 

Právě teď jsou bledule v největším rozkvětu a vydrží tak nejdéle do posledního dubnového týdne.