Péče o takto nemocného je podle Kopecké nad síly jednoho člověka, i kdyby jí věnoval 365 dní v roce. „To nezvládne nikdo. Potom skončí v péči psychologů a na jednotce intenzivní péče z důvodu totálního vyčerpání,“ uvedla. Péče je podle ní ještě obtížnější u lidí s demencí, kteří se mohou dobře pohybovat. Odejdou z domu a ztratí se. V noci nespí a podobně.
Anabázi si vyzkoušeli i manželé Jaroslav a Hana Adamcovi, kteří se starali o ženinu nemocnou matku. Protože pro ni nemohli najít vhodné zařízení, střídavě ji na tři měsíce umísťovali do různých léčeben dlouhodobě nemocných v regionu a pečovali o ni doma. Podle Adamce jeho žena náročnou péči málem odnesla zdravím. Charita chce nyní péči o velmi staré lidi s demencí v Brně zkvalitnit. K domovu v Kamenné ulici staví přístavbu, v níž má v bytových buňkách žít 20 takto postižených. Podle Kopecké umožní přístavba charitě zrušit osmilůžkové pokoje, které tam v někdejším domově důchodců vznikly ještě před rokem 1989.

Reportáž Barbory Žítkové
Přístavba vyjde na 20 milionů korun, 14 milionů korun charita získala od ministerstva práce a peníze už prostavěla. Nyní shání další. Podle ředitele Karla Kosiny žádá od Brna i Jihomoravského kraje po 3,5 milionech korun. Od kraje má pozitivní odezvu, od Brna zatím nikoli. Kosina zdůraznil, že domov bude sloužit Brňanům a měl by omezit počet případů, kdy rodiny budou muset absolvovat se svým seniorem kolečka po různých domovech v regionu.