Vydejte se na plavbu Lednicko-valtickým areálem

Lednice - Krásy lednického zámeckého parku a okolí mohou návštěvníci obdivovat i jinak než na procházce. Třeba během plavby lodí po řece Dyji, kde jsou nyní v provozu hned dvě výletní trasy. Delší z obou tras, která vede od Minaretu k Janohradu, byla donedávna neprůjezdná. Koryto řeky Dyje bylo po zimě zaneseno spadanými větvemi.

Nyní se po ní dá doplout až k Janohradu, napodobenině zříceného hradu, kterou před dvěma sty lety postavili Lichtenštejnové. Romantickou stavbu si oblíbily zamilované dvojice. Plavba vede lužními lesy a trvá tři čtvrtě hodiny. Lidé si během ní vyslechnou výklad o historii a zajímavostech lichtenštejnského panství.

Kratší trasa vede od přístaviště pod Lednickým zámkem až k Minaretu, věži z přelomu 18. a 19. století. Tato stavba napodobující maurskou architekturu nemá v celém kraji obdoby. Po zdolání 302 schodů je z horního ochozu výhled na zámecký park, okolní Pálavu či Bílé Karpaty. Když je dobré počasí, je z Minaretu vidět až na věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni.

Kdo se chce cítit jako pravý Lichtenštejn, může se areálem projet na kočáře taženém koňmi. Za tento zážitek si však připlatí o něco více. Nekratší trasa, od zámku k Minaretu a zpátky, stojí 1 500 korun.

To ale není zdaleka všechno, co Lednický areál nabízí. Návštěva zámeckého skleníku není jen pro zaryté botaniky. V jezírku se prohánějí zlatí kapři, vzduch je těžký a provoněný orchidejemi. Dominantou skleníku je tři sta až čtyři sta let starý strom s latinským názvem Encephalartos Altensteinii.

Ti, kteří mají raději zvířata, mohou navštívit akvárium Malawi ve starých barokních jízdárnách. K vidění jsou ryby z afrických jezer Tanganika a Malawi, obří jihoamerický sumec, piraně, smrtelně jedovaté perutýnky nebo pestrobarevné vodní korály.

Největší dominantou celého areálu je samozřejmě Lednický zámek. Kdo chce vidět, jak Lichtenštejnové žili, jej může navštívit. V nabídce je několik okružních tras – reprezentačními sály nebo knížecími apartmány. Pro milovníky umění je připravena stálá výstava obrazů v galerii.

TRASA I. - „ZÁMEK - MINARET“

délka trasy: 2,5 km
doba plavby: 25 min. (v jednom směru)
  děti
do 3 let
děti
do 15 let
dospělí invalidé kolo,
kočárek
jízdné jednosměrné: zdarma 50 Kč 100 Kč 50% sleva 20 Kč
provozní doba: duben, říjen
Út - Ne
květen, červen, září
Út - Ne
červenec, srpen
Po - Ne
první / poslední plavba k Minaretu 10:00 / 16:00 10:00 / 16:30 9:40 / 17:40
plavební řád: lodě vyplouvají v obou směrech ve 20-ti nebo 30-ti minutových intervalech (aktuální časy odjezdů na přístavištích)

TRASA II. - „MINARET - JANOHRAD“

 
délka trasy: 4 km
doba plavby: 45 min.
  děti
do 3 let
děti
do 15 let
dospělí invalidé kolo,
kočárek
jízdné jednosměrné: zdarma 60 Kč 120 Kč 50% sleva 20 Kč
provozní doba: duben, květen, říjen
So, Ne
červen, září
Út - Ne
červenec,
srpen

Po - Ne
první / poslední plavba k Janohradu: 10:00 / 15:00 10:00 / 16:00 10:00 / 17:00
plavební řád: lodě vyplouvají v obou směrech v hodinových nebo dvouhodinových intervalech (aktuální časy odjezdů na přístavištích)

Více informací na: http://www.1plavebni.cz/pravidelne-plavbyhttp://www.zamek-lednice.info/zamek.php

Plavba na loďkách v Lednici
Plavba na loďkách v Lednici
Více fotek
  • Plavba na loďkách v Lednici autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1581/158079.jpg
  • Plavba na Dyji autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1581/158078.jpg