Baťův kanál se chystá na turistickou sezónu

Spytihněv- Ekonomická krize spojená se zvýšenou poptávkou po dovolené v tuzemsku a aktuálně také nejistá letecká sezóna v souvislosti s mrakem sopečného prachu – i to jsou důvody, proč může být začínající sezóna na Baťově kanále rekordní. Jen vloni ho navštívilo 70 tisíc lidí a vodní cesta z konce 30. let minulého století se stala turistickým hitem Zlínského i Jihomoravského kraje.

V přístavech na 80 – kilometrové trase vodní cesty vrcholí přípravy lodí na novou sezónu, ve Spytihněvi dokonce stavějí další hausbót. Ještě letos projde loď pro 8 pasažérů technickými testy, příští sezónu už bude součástí flotily. Návštěvníky totiž stále více lákají vícedenní pobyty poblíž vody.

„Mám už teď vykrytých 85 procent termínů v aktuální sezóně,“řekl Stanislav Hampala z přístaviště ve Spytihněvi. „Sezóně dozajista pomůže i její prodloužení o měsíc. Letos poprvé budou komory splavné i v červnu, lidé tak nebudou od června až do srpna odkázáni jen na prodloužené víkendy,“ podotkl Jiří Durák ze Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky

Atraktivnost technického unikátu ještě zvýší i cyklostezka, která na 80 kilometrech spojuje Otrokovice s Hodonínem. Trasa ideální pro nenáročnou cyklistiku nebo pro in-line brusle vede po hrázi řeky Moravy nebo podél kanálu. Z větší části je bez jakékoliv motorizované dopravy, pouze na některých úsecích využívá minimálně frekventované silnice. Už před sezónou cyklostezka zažívá obrovský nápor cyklistů a bruslařů. A pocítilo ho třeba i v bufetu, který leží v Babicích přímo mezi kanálem a cyklostezkou.

„Nárůst je padesáti procentní, zájem je skutečně veliký a to sezóna vlastně ještě ani nezačala,“ oznamuje provozovatel bufetu Michal Hudec.

Zlepšuje se i zázemí pro turisty, příští týden bude uvedeno do provozu nové přístaviště v Uherském Hradišti, nová sociální zařízení nabízejí turistům přístaviště v Petrově nebo Uherském Ostrohu.