Začínají oslavy 65. výročí osvobození Brna

Rajhrad – U bývalého mlýna nedaleko kláštera se usídlilo asi 70 příznivců vojenské historie, kteří se chystají na rekonstrukci bitvy o osvobození Brna. Celá akce je součástí oslav 65. výročí této významné události. Vedle dobově vystrojených a vyzbrojených vojáků si ji připomínají i zástupci města a Jihomoravského kraje.

Příslušníci německého Wehrmachtu, SS a Luftwaffe okupují starý mlýn v Rajhradě a jeho okolí už od včerejška, kdy rozbili tábor. Teď dokončují přípravy na útok sovětské armády, která tam zamíří z Ořechova – pozdějšího dějiště hlavní bitvy. „Museli jsme naplnit obranné pytle a zajistit potraviny pro mužstvo, všichni dostali chléb, dvě konzervy a nějaké cigarety, uvedl velitel jednotky," Petr Ptáček.

V ten samý čas se na útok připravovali také vojáci Rudé armády, z nichž někteří pocházejí přímo z Ruska. Všichni očekávají večerní příjezd dalších posil. „Přátelé z Ruska se byli podívat v Brně, kde navštívili vojenská muzea. Probíhají také jejich první setkání s Němci, s nimiž si vyměňují zkušenosti a předměty“, řekl organizátor akce Dan Urbánek.

Video V Rahradě si připomínají 65. výročí osvobození Brna
video

V Rahradě si připomínají 65. výročí osvobození Brna

V Rahradě si připomínají 65. výročí osvobození Brna

V centru Brna si příznivci vojenské historie připomněli konec války

Ukázková bitva u Ořechova

Slavnosti významného výročí ale nekončí jen ve vojenských táborech a ukázek dobových bitev. Na brněnské náměstí Svobody se večer chystá přehlídka dobové techniky. Všichni pak položí věnce k pomníku se sochou Rudoarmějce na Moravském náměstí.