Případ vzbudil zájem v roce 2008. Je stíháno 13 lidí. Čtyři z nich zveřejnili obžalovací spisy na internetu a podle českých aktivistů v nich není nic, co by bylo možné považovat za důkaz kriminální činnosti.
„Zveřejněné obžalovací spisy těchto aktivistů jsou namísto důkazů o jakékoli kriminální činnosti plné popisů občanských aktivit, jako je organizování demonstrací, produkce filmů o kožešinových zvířatech či vyjadřování názorů v odposlouchávaných diskuzích,“ řekl organizátor protestu Marek Voršilka.

Studio ČT 24 k blokádě hraničního přechodu v Mikulově
Rakouským občanům tedy hrozí podle Voršilky až pět let vězení za využívání základních lidských práv na svobodu myšlení, svobodu projevu a svobodu shromažďování.
„Mají-li Rakušané právo na to blokovat hranice kvůli české jaderné elektrárně, pak za hrubé porušování lidských práv v Rakousku na to máme právo také,“ dodal ve svém prohlášení Voršilka.
I když dnešní blokáda způsobila dopravní kolony, řidiči protest přijali většinou s pochopením. „Pokud někdo protestuje za lidská práva, tak to chápu, případ u nás navíc vyvolal obrovskou odezvu,“ řekl rakouský řidič Hans Bittner.
Účastníci blokády se po čtvrthodině klidného protestu začali rozcházet. Policie je poté legitimovala a demonstranty teď zřejmě čeká jednání u přestupkové komise „Máme podezření z přestupku proti zákonu o provozu na pozemních komunikacích,“ vysvětlil jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek
Dnešní akce byla součástí kampaně Rakouská ostuda, která na podporu stíhaných probíhá v celkem 22 zemích. Pokud rakouští aktivisté budou odsouzeni, další protesty organizátoři uspořádají i v České republice.
Podrobné informace o soudním procesu s aktivisty: www.rakouskaostuda.cz.