Kyjovská radnice se do stavby nového koupaliště pustila loni v září. Takzvaný přírodní biotop nahradil léta uzavřené a chátrající letní koupaliště v městské části Bohuslavice.
Výhled na celé Bohuslavice se prvním návštěvníkům nového přírodního koupaliště otevře v půlce června. Areál má kapacitu asi 150 lidí. Definitivně se tak vyřeší dilema kyjovské radnice, která zároveň provozuje finančně nákladné letní koupaliště v centru a v pokladně už nenašla peníze, které by mohla investovat do Bohuslavic.

Reportáž Anety Hronové
„My jsme uvažovali, jak zachovat koupání v této městské části, protože umístění areálu je skutečně atraktivní. Inspirovali jsme se v Kovalovicích. Rozhodující pro nás bylo jak to, že část stavby je možné dotovat z evropských zdrojů, tak také fakt, že samotný provoz je minimálně náročný,“ vysvětlil starosta Kyjova František Lukl.
Najít ekologické a zároveň levné řešení přitom často zůstává pro provozovatele koupališť jen pouhým snem. V případě přírodních biotopů to ale není problém. Přírodní koupaliště se obejdou bez chemikálií, vypadají atraktivně a hlavně vyjdou asi na třetinu částky, za kterou by se zrekonstruovaly staré bazény.
„Můžu potvrdit, že je opravdu velký rozdíl v provozních nákladech. Oproti standardnímu koupališti představují v biotopu asi jednu osminu,“ dodal odborník na přírodní koupaliště Vojtěch Doležal.
Nový přírodní areál v Kyjově stál téměř 7 milionů korun, asi sedmdesát procent zaplatí evropské fondy. Vedení města se pro koupaliště bez chemikálií doslova nadchlo a už má konkrétní plány na další biotop. Tentokrát v městské části Boršov, kde se ale bude stavět na zelené louce. Vodní plocha proto bude asi čtyřikrát větší a město se chystá i více zainventovat. V plánu je projekt za 20 milionů korun.