Šperkař-minimalista vystavuje na Moravě. Jeho dílo vlastní i princ Charles

Uherské Hradiště - Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti hostí autorskou výstavu uznávaného londýnského šperkaře s českými kořeny Karla Bartošíka. Pětaosmdesát miniaturních skvostů překvapí precizností zpracování i vtipem. Autora inspirovaly objekty a předměty zcela obyčejné – domy, komíny, popelnice, zavazadla nebo golfové soupravy.

V jeho provedení je lze použít jako pouzdra na osobní drobnosti, schránky na léky, zapalovače a tabatěrky. Dovedl k dokonalosti umění napodobit při práci se stříbrem a zlatem jiné materiály – dřevo, kůži a textil.

Karel Bartošík svou tvorbu vystavoval v mnoha světových galeriích ve Velké Británii, Německu, Švýcarsku, Kanadě či Japonsku. Některá jeho díla vlastní významné osobnosti, například princ Charles nebo herečka Elizabeth Taylorová.

Video Rozhovor se šperkařem Karlem Bartošíkem
video

Rozhovor se šperkařem Karlem Bartošíkem

Výstava výstižně nazvaná „Kapesní stříbro“ potrvá do začátku října. „Znamená to pro mě splacení jakéhosi dluhu mému otci a dědovi, návrat ke kořenům,“ vyznal se při vernisáži umělec, jehož výtvarně nadaní předkové pocházeli ze Slovácka.