Vedrovičtí otevřeli muzeum archeologických nálezů

Myšlenka vytvořit muzeum vznikla v hlavě starostky Anny Gigimovové už před pěti lety. Dnes má multikulturní stánek za sebou několikahodinový zkušební provoz. Přímo v centru obce mají Vedrovičtí zbrusu novou unikátní neolitickou expozici, regionální infocentrum, knihovnu i ekoporadnu.

„Je to víceúčelová budova, která by měla sloužit k setkávání, pro sympozia nebo workshopy. Sloužit bude jak pro muzejní účely, tak pro samotné občany. Budeme tady vítat občánky, mít školní besedy a oživovat tradice,“ uvedla starostka Anna Gigimovová (nez.).

Zahajovací provoz si nenechala ujít více než stovka návštěvníků z celého Moravskokrumlovska. Vedrovice totiž nejsou běžnou obcí. Od šedesátých let patří k unikátní archeologické a antropologické oblasti ve střední Evropě.

Video Martin Reissner, ředitel MZM k otevření nového muzea ve Vedrovicích
video

Martin Reissner, ředitel MZM k otevření nového muzea ve Vedrovicích

„Spolupracujeme s obcí desítky let, do Vedrovic se pravidelně vracíme kvůli výzkumům. Dozvěděli jsme se například mnohé o neolitické společnosti. O jejich řemeslech nebo pohřebních rituálech. Dokonce zde mají Vedrovickou venuši. Otevření muzea vidím jako šťastný projekt,“ dodal Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.

V areálu muzea je umístěný i originál větrného kola, které je už od roku 1912 symbolem Vedrovic a léta je lákadlem pro mnohé turisty. Před dvěma lety ho poničila vichřice a třísetkilogramová technická památka se tak na stožár už nevrátí. Od září by měla být na původní místo umístěna alespoň replika takzvaného větřáku.