Lidovci zveřejnili jména nových členů krajské koalice

Brno - Lidovci mají jasno o jménech, která navrhnou ČSSD do nové Rady Jihomoravského kraje. Funkci prvního náměstka by měl vykonávat bývalý hejtman a lídr krajských lidovců Stanislav Juránek, druhým náměstkem za KDU-ČSL bude bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Do křesel radních pak míří ze zastupitelských míst Marie Cacková, Václav Horák a Pavel Balík.

RNDr. Libor Ambrozek (*2.srpna 1966, Hodonín)

0Libor Ambrozek je bývalým poslancem KDU-ČSL za Jihomoravský kraj, bývalý ministr životního prostředí (2002 až 2006). Je předseda Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Od roku 2006 je zastupitelem Hodonína a od roku 2008 zastupitelem Jihomoravského kraje.

„Respektujeme sociální demokracii a do personálních věcí jí nemluvíme, proto očekáváme to stejné od nich,“ řekl k nominovaným lidem Stanislav Juránek. Podle něj, zatím není přesně určeno, jaké oblasti budou mít lidovci na starosti. Rozdělení resortů bude ještě tématem koaličních vyjednávání. Dnešnímu zveřejnění jmen za „lidovce“ předcházela asi dvouměsíční jednání, v nichž měli právě lidovci hned několik podmínek pro svůj vstup do koalice se

Video Stanisla Juránek (KDU-ČSL) o jednání krajské koalice
video

Stanisla Juránek (KDU-ČSL) o jednání krajské koalice

Ing. Václav Horák (*7.5.1961, Brno)

0Václav Horák V letech 1998 - 2002 zastával úřad starosty  Šlapanic. Od roku 2004 do roku 2006 byl členem Zastupitelstva Jihomoravského kraje a náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje. Je členem Rady města Šlapanice a místopředsedou Komise pro životní prostředí a zemědělství Rady Asociace krajů ČR.

sociálními demokraty. Musel se vyřešit problém s proplácením zdravotnických poplatků. Proplácení zdravotnických poplatků vyčerpávalo podle Juránka krajskou pokladnu a navíc se kraj vystavoval i postihu za takzvanou nedovolenou veřejnou podporu. Právě tak zhodnotila jednání krajů nedávno také Evropská komise. Ještě složitějším problémem je hospodaření kraje. Lidovci se totiž chtěli se sociálními demokraty shodnout na způsobu, jak uspořit, aniž by tím byl ohrožen rozvoj kraje. Především chtěli rozpoutat diskuzi o dalším čerpání úvěru z Evropské investiční banky.

JUDr. Marie Cacková (*1965, Boskovice)

0Marie Cacková je členkou KDU-ČSL. Od roku 2008 je členkou zastupitelstva Jihomoravského kraje. V letech 1994-1999 byla místostarostkou města Kunštát.

A to se jim také podařilo. Výběrového řízení na provoz regionální dopravy se budou moci vedle Českých drah účastnit i další dopravci. A konečně - KDU-ČSL má od sociálních demokratů přislíbeno, že budou zrušeny ty akce, u nichž není zaručena dotace z Evropské unie. Celkem to podle Stanislava Juránka znamená úsporu půl miliardy korun.

Ing. Pavel Balík (*1949)

0Pavel Balík je od roku 2006 zastupitelem Znojma a od roku 2008 členem zastupitelstva Jihomoravského kraje.

Omezení investic

Lidovci se se sociálními demokraty dohodli na snížení některých investic kraje. Patří mezi ně například i projekt Archeoparku Pasohlávky. Jiné investice jsou naopak zastaveny zcela - patří mezi ně například curlingová hala v areálu gymnázia Matyáše Lercha a silnice Tišnov - Lipůvka a Těšany - Borkovany. Na opravě zmiňovaných silnic se měl kraj podílet společně se státem. Když ale tyto položky vypadly z rozpočtu ministerstva dopravy, investice zastaví i kraj.

Libor Ambrozek
Libor Ambrozek
Více fotek
  • Libor Ambrozek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/90/8911.jpg
  • Václav Horák (KDU-ČSL), zastupitel JMK autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1611/161027.jpg
  • Marie Cacková autor: www.denikpolitika.cz, zdroj: www.denikpolitika.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1842/184132.jpg
  • Pavel Balík autor: www.denikpolitika.cz, zdroj: www.denikpolitika.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1842/184131.jpg